W Poznaniu pracują nad systemem koordynowanej opieki domowej

RYNEK OPIEKI

Autor: Dziennik Gazeta Prawna, MK/Rynek Seniora   22 lipca 2015 16:08


W Poznaniu pracują nad systemem koordynowanej opieki domowej Rozowiązania testowane w Poznaniu w ramach projektu "Asystent Seniora" mogą znaleźć szersze zastosowanie. Fot. Fotolia

Pilotaż potrwa do końca października, a wnioski z niego będą materiałem do wprowadzenia koordynowanej opieki domowej - zapowiedziała w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” Agnieszka Pachciarz, wiceprezydent Poznania. Chodzi o program „Asystent Seniora”.

Program ruszył w Poznaniu w połowie czerwca. Za jego realizację odpowiedzialni są: Centermed Poznań Sp. z o.o., Miasto Poznań -  Centrum  Inicjatyw Senioralnych, Fundacja  Niezależni z Gdyni, Stowarzyszenie Medycyna Polska Oddział w Poznaniu oraz Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy Flandria. 

W ramach projektu wybrani seniorzy zostają objęci zintegrowanym wsparciem centrum teleopieki, opieki medycznej w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, wsparciem wolontariuszy oraz pomocą sąsiedzką.

Beneficjentami projektu są osoby po 60. roku życia mieszkające samotnie lub przebywające okresowo samotnie w domu, które ze względu na stan zdrowia wymagają stałego nadzoru.   

Każdy senior zakwalifikowany do udziału w przedsięwzięciu miał wskazać przynajmniej jedną, zamieszkałą w sąsiedztwie, osobę do kontaktu.    

Czytaj również: Poznań: wybrano uczestników programu "Asystent Seniora"

Wiceprezydent Poznania tłumaczy, że  miasto zaangażowało się w program z kilku powodów. -  Seniorzy powinni jak najdłużej być w stanie mieszkać we własnym domu. A samorząd terytorialny musi im w tym pomóc - mówi.

Takie rozwiązanie jest korzystne również z punktu widzenia finansów publicznych, ponieważ opieka domowa jest tańsza niż hospitalizacja.

 - Mamy pomysł na koordynowanie opieki domowej, która będzie obejmowała pomoc społeczną i szeroko pojętą zdrowotną (od opieki długoterminowej przez pielęgniarkę środowiskową aż po lekarza domowego). Taki projekt jest na razie w przygotowaniu  - poinformowała Pachciarz.

Rozwiązania testowane w ramach projektu „Asystent Seniora” mogą się stać elementem projektowanego systemu.  

Więcej: www.gazetaprawna.pl

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.