W Poznaniu rusza projekt "Asystent Seniora"

RYNEK OPIEKI

Autor: MK/Rynek Seniora   15 maja 2015 08:52


W Poznaniu rusza projekt "Asystent Seniora"

Połączenie centrum teleopieki, opieki medycznej w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, wsparcia wolonatriuszy oraz pomocy sąsiedzkiej - takie działania skierowane do seniorów rozpoczną się w Poznaniu w ramach pilotażowego programu „Asystent Seniora”.

Beneficjentami projektu będą osoby po 60. roku życia mieszkające samotnie lub okresowo przebywające samotnie w domu, które ze względu na stan zdrowia (zaburzenia pamięci, osoby po incydentach kardiologicznych, neurologicznych, osoby ze zdiagnozowaną cukrzycą) wymagają stałego nadzoru.  

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Poznaniu wyłoni także beneficjentów spośród swoich podopiecznych o niskim dochodzie, których nie stać na zatrudnienie całodobowej pomocy i opieki. Wybrani seniorzy (10 osób) wypełnią kartę o stanie swojego zdrowia, wskazując choroby i/lub rodzaj niepełnosprawności. Każda z osób wskaże także przynajmniej jedną, zamieszkałą w sąsiedztwie, wybraną przez siebie osobę do kontaktu.

Usługi teleopiekuńcze zapewniać będzie gdyńska Fundacja Niezależni. Centrala telefoniczna Fundacji to miejsce, gdzie każdego dnia dyżurują przeszkoleni teleopiekunowie. W skład zespołu wchodzą m.in. psycholog, ratownik medyczny i pracownik socjalny.

Każdy z podopiecznych centrum teleopieki posiadać będzie indywidualną kartę informacyjną, którą wcześniej wypełni, dzięki czemu żadne zgłoszenie nie będzie anonimowe. W celu podniesienia jakości relacji oraz zaspakajając potrzeby podopiecznych teleopiekunowie przeprowadzać będą również z abonentami każdego dnia rozmowy o charakterze towarzyskim, budującym zaufanie.

W trakcie rozmowy o urządzeniu alarmowym powiadamiającym dyżurującego teleopiekuna, kontrolowana będzie również jakość połączenia alarmowego i udzielane będą odpowiedzi na wszelkie pytania podopiecznych.

W ramach projektu seniorzy mają mieć także zapewnioną bezpłatną opiekę pielęgniarki środowiskowej oraz wizyty lekarza rodzinnego, które będą odbywały się w ramach umowy z NFZ.

Za opiekę medyczną odpowiada CenterMed sp. z o. o. w Poznaniu.

Bardzo ważnym ogniwem tego projektu jest pomoc sąsiedzka i wsparcie wolontariuszy. Za organizację tego elementu odpowiedzialni będą: Stowarzyszenie Flandria we współpracy ze Stowarzyszeniem Medycyna Polska, Centermed Poznań Sp. z o.o. i Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu.

Zorganizowana zostanie międzypokoleniowa grupa 3-5 wolontariuszy, których zadaniem będzie wsparcie seniorów w ich miejscu zamieszkania. Do zadań wolontariuszy będzie należało spędzanie czasu z seniorem, czytanie książek, towarzyszenie podczas spacerów, ale także sprawdzanie stanu technicznego urządzenia przywoławczego. Każda osoba objęta projektem, będzie odwiedzana w zależności od potrzeb i indywidualnych preferencji przez wolontariusza (1-2 w miesiącu przez 3 miesiące trwania projektu).

Kolejnym elementem wsparcia będzie włączenie w sieć wsparcia sąsiadów, a więc osób znajdujących się w najbliższym otoczeniu seniorów objętych programem (założeniem projektu jest także stworzenie przyjaznego seniorowi otoczenia wzmacniającego poczucie bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania, mimo trudności ze zdrowiem lub niepełnosprawności).

Rolą sąsiada będzie szybka interwencja na prośbę Centrum Alarmowego, w sytuacji braku kontaktu z podopiecznym, utrzymywanie kontaktu z wolontariuszem i przekazywanie informacji o niepokojących sygnałach do Centrum Alarmowego, a także utrzymywanie sporadycznego kontaktu sąsiedzkiego.

Działania w ramach projektu "Asystent Seniora” rozpoczną się w drugiej połowie maja.

Projekt realizują: Centermed Poznań Sp. z o.o., Miasto Poznań – Centrum Inicjatyw Senioralnych, Fundacja  Niezależni z Gdyni, Stowarzyszenie Medycyna Polska Oddział w Poznaniu oraz Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy Flandria.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.