W Rybniku powstanie hospicjum. "Pomoc domowa na pewnym etapie przestaje się sprawdzać"

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   19 lutego 2018 16:17


W Rybniku powstanie hospicjum. "Pomoc domowa na pewnym etapie przestaje się sprawdzać" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Hospicjum stacjonarne powstanie w Rybniku (Śląskie); uchwałę intencyjną w tej sprawie podjęli jednogłośnie rybniccy radni. Jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej budynku.

Szczegóły przedsięwzięcia zaprezentowano podczas poniedziałkowej (19 lutego) konferencji prasowej w Rybniku.

- O tym, jak istotna jest potrzeba stworzenia w Rybniku miejsca, w którym osoby ciężko chore mogłyby godnie i pod dobrą opieką spędzić ostatnie chwile swojego życia, nie trzeba nikogo przekonywać - powiedział prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

- Działające na terenie naszego miasta hospicja domowe, jak to prowadzone już przez Fundację Puls-Med Blisko Ciebie, czy Niemedyczne Hospicjum Domowe imienia Św. Rafała Kalinowskiego - to, niestety, za mało wobec potrzeb zgłaszanych przez rodziny i opiekunów osób nieuleczalnie chorych. Dlatego miasto zdecydowało się wesprzeć starania Fundacji Puls-Med i wybudować budynek, by następnie przekazać go fundacji, która poprowadzi tam hospicjum - dodał.

Miasto planuje przeznaczyć pod budowę hospicjum działkę w dzielnicy Niedobczyce. Jeszcze w tym roku powinien zostać ogłoszony konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej budynku przyszłego hospicjum. Drugi etap realizacji zadania to sporządzenie wielobranżowej dokumentacji technicznej projektowo-kosztorysowej wraz z zagospodarowaniem terenu. Sama budowa budynku hospicjum stacjonarnego będzie stanowić trzeci etap realizacji zadania.

Środki finansowe na realizację zadania w zakresie etapu pierwszego i drugiego zostaną zabezpieczone w budżecie miasta na lata 2018-2019, zaś na realizację trzeciego etapu zadania - w budżecie miasta na lata 2020-2021.

- Przyjęcie uchwały dotyczącej budowy hospicjum stacjonarnego w Rybniku traktujemy jako wielki sukces osób, firm i instytucji, które poparły naszą inicjatywę. Trudno tak poważne zadanie realizować samodzielnie - podkreślił członek Rady Fundacji Puls-Med Blisko Ciebie Marcin Kopczyński.

Prezes fundacji Sylwia Figura-Kluszczyńska podkreśliła, że już działalność hospicjum domowego pokazała, jak wielkie jest zapotrzebowanie na tego typu świadczenia.

- Pomoc domowa jest ważna, ale na pewnym etapie rozwoju choroby przestaje się sprawdzać. W sytuacjach skrajnych pacjenci wymagają całodobowej opieki wyspecjalizowanego personelu. I to był ten bezpośredni impuls, by rozpocząć starania o utworzenie w naszym mieście hospicjum stacjonarnego. Mamy doświadczenie w zakresie pomocy paliatywnej i hospicyjnej, dlatego zdecydowaliśmy się na kolejny krok ku kompleksowej pomocy osobom cierpiącym z powodu nieuleczalnej choroby - powiedziała.

Zdecydowaną większość pacjentów hospicjów stanowią osoby cierpiące na choroby nowotworowe, wśród pacjentów są nie tylko osoby starsze, ale też dwudziesto-, trzydziesto-, czy czterdziestolatkowie zmagający się z nieuleczalną chorobą. Hospicjum domowe oferuje pomoc lekarzy, pielęgniarek, psychologów, fizjoterapeutów, zapewnia też leczenie farmakologiczne, leczenie bólu, czy zapobieganie powikłaniom w domu chorego, natomiast hospicjum stacjonarne umożliwia realizację opieki wyręczającej w specjalistycznej placówce.

Puls-Med, który prowadzi w Rybniku hospicjum domowe, rocznie świadczy ponad 2000 wizyt pielęgniarskich i około 500 wizyt lekarskich. Dojazdy personelu hospicjum domowego do pacjentów to dystans 170 km dziennie, 850 km tygodniowo, a 40 800 km rocznie. Liczba pacjentów przyjętych do hospicjum domowego działającego w ramach NZOZ Puls Med to ponad 200 osób rocznie.

Porównanie liczby złożonych wniosków z liczbą przyjętych pacjentów pokazuje, że w minionym roku aż 40 chorych nie doczekało się profesjonalnej pomocy medycznej. Miesięczny kontrakt Puls-Medu z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenia w ramach hospicjum domowego obejmuje 16 pacjentów. W kolejce na miejsce w hospicjum domowym czeka średnio 10 osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR