
Hospicjum stacjonarne powstanie w Rybniku (Śląskie); uchwałę intencyjną w tej sprawie podjęli jednogłośnie rybniccy radni. Jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej budynku.
Szczegóły przedsięwzięcia zaprezentowano podczas poniedziałkowej (19 lutego) konferencji prasowej w Rybniku.
- O tym, jak istotna jest potrzeba stworzenia w Rybniku miejsca, w którym osoby ciężko chore mogłyby godnie i pod dobrą opieką spędzić ostatnie chwile swojego życia, nie trzeba nikogo przekonywać - powiedział prezydent Rybnika Piotr Kuczera.
- Działające na terenie naszego miasta hospicja domowe, jak to prowadzone już przez Fundację Puls-Med Blisko Ciebie, czy Niemedyczne Hospicjum Domowe imienia Św. Rafała Kalinowskiego - to, niestety, za mało wobec potrzeb zgłaszanych przez rodziny i opiekunów osób nieuleczalnie chorych. Dlatego miasto zdecydowało się wesprzeć starania Fundacji Puls-Med i wybudować budynek, by następnie przekazać go fundacji, która poprowadzi tam hospicjum - dodał.
Miasto planuje przeznaczyć pod budowę hospicjum działkę w dzielnicy Niedobczyce. Jeszcze w tym roku powinien zostać ogłoszony konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej budynku przyszłego hospicjum. Drugi etap realizacji zadania to sporządzenie wielobranżowej dokumentacji technicznej projektowo-kosztorysowej wraz z zagospodarowaniem terenu. Sama budowa budynku hospicjum stacjonarnego będzie stanowić trzeci etap realizacji zadania.
Środki finansowe na realizację zadania w zakresie etapu pierwszego i drugiego zostaną zabezpieczone w budżecie miasta na lata 2018-2019, zaś na realizację trzeciego etapu zadania - w budżecie miasta na lata 2020-2021.
- Przyjęcie uchwały dotyczącej budowy hospicjum stacjonarnego w Rybniku traktujemy jako wielki sukces osób, firm i instytucji, które poparły naszą inicjatywę. Trudno tak poważne zadanie realizować samodzielnie - podkreślił członek Rady Fundacji Puls-Med Blisko Ciebie Marcin Kopczyński.
Prezes fundacji Sylwia Figura-Kluszczyńska podkreśliła, że już działalność hospicjum domowego pokazała, jak wielkie jest zapotrzebowanie na tego typu świadczenia.
- Pomoc domowa jest ważna, ale na pewnym etapie rozwoju choroby przestaje się sprawdzać. W sytuacjach skrajnych pacjenci wymagają całodobowej opieki wyspecjalizowanego personelu. I to był ten bezpośredni impuls, by rozpocząć starania o utworzenie w naszym mieście hospicjum stacjonarnego. Mamy doświadczenie w zakresie pomocy paliatywnej i hospicyjnej, dlatego zdecydowaliśmy się na kolejny krok ku kompleksowej pomocy osobom cierpiącym z powodu nieuleczalnej choroby - powiedziała.
Zdecydowaną większość pacjentów hospicjów stanowią osoby cierpiące na choroby nowotworowe, wśród pacjentów są nie tylko osoby starsze, ale też dwudziesto-, trzydziesto-, czy czterdziestolatkowie zmagający się z nieuleczalną chorobą. Hospicjum domowe oferuje pomoc lekarzy, pielęgniarek, psychologów, fizjoterapeutów, zapewnia też leczenie farmakologiczne, leczenie bólu, czy zapobieganie powikłaniom w domu chorego, natomiast hospicjum stacjonarne umożliwia realizację opieki wyręczającej w specjalistycznej placówce.
Puls-Med, który prowadzi w Rybniku hospicjum domowe, rocznie świadczy ponad 2000 wizyt pielęgniarskich i około 500 wizyt lekarskich. Dojazdy personelu hospicjum domowego do pacjentów to dystans 170 km dziennie, 850 km tygodniowo, a 40 800 km rocznie. Liczba pacjentów przyjętych do hospicjum domowego działającego w ramach NZOZ Puls Med to ponad 200 osób rocznie.
Porównanie liczby złożonych wniosków z liczbą przyjętych pacjentów pokazuje, że w minionym roku aż 40 chorych nie doczekało się profesjonalnej pomocy medycznej. Miesięczny kontrakt Puls-Medu z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenia w ramach hospicjum domowego obejmuje 16 pacjentów. W kolejce na miejsce w hospicjum domowym czeka średnio 10 osób.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych