W Śląskiem działają 54 DPS-y. Ile kosztują i kto może z nich skorzystać?

RYNEK OPIEKI

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Seniora   22 kwietnia 2016 13:01


W Śląskiem działają 54 DPS-y. Ile kosztują i kto może z nich skorzystać? W woj. śląskim funkcjonuje 54 ponadgminnych, gminnych i prowadzonych przez firmy lub fundacje DPS-ów. Fot. Shutterstock

W woj. śląskim działają 54 domy pomocy społecznej dla osób starszych, schorowanych i niepełnosprawnych. Prowadzą je powiaty, gminy, stowarzyszenia, fundacje, a nawet prywatne firmy. Nie wszyscy mogą korzystać z usług DPS-ów, a ceny za pobyt bez dopłat gminy lub rodziny nie są niskie - średnio wynoszą ok. 3,5 tys. zł.

Bożena Stępień, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wyjaśnia w Dzienniku Zachodnim, że prawo do umieszczenia w DPS-ach mają osoby, które z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności wymagają całodobowej opieki, przez co nie mogą samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, a jednocześnie nie ma możliwości zapewnienia im niezbędnej pomocy i opieki w miejscu dotychczasowego zamieszkania.

Aby uzyskać skierowanie do DPS-u, potrzebny jest pisemny wniosek osoby ubiegającej się o pobyt bądź jej opiekuna. Dostanie się do DPS-u poprzedza rodzinny wywiad środowiskowy. 

DPS-y wpisane do rejestru wojewody dzieli się na ponadgminne, czyli prowadzone przez powiat (mogą do nich trafić osoby również spoza województwa), gminne - utworzone przez gminę dla swoich mieszkańców oraz te prowadzone jako działalność gospodarcza lub statutowa przez firmy, stowarzyszenia, fundacje, zgromadzenia, związki bez zlecenia samorządu (także dla osób spoza regionu).

Pobyt w domu pomocy społecznej jest płatny. Im pensjonariusz jest biedniejszy, a koszt utrzymania w domu pomocy wyższy, tym więcej dopłacają: gmina lub rodzina. W tym roku w Śląskiem opłaty za miesięczny pobyt wahają się od ok 2,7 do ok. 4,6 tys. zł. Obowiązek opłacenia pobytu najpierw dotyczy mieszkańca domu - płaci on jednak nie więcej jednak niż 70 proc. swojego dochodu. Następnie opłatę powinien wnieść małżonek lub zstępni przed wstępnymi, a dopiero w następnej kolejności gmina.

Lista śląskich DPS-ów na: www.dziennikzachodni.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.