W Żninie będą kształcić "opiekunów medycznych”

RYNEK OPIEKI

Autor: Maria Krzos/Rynek Seniora   18 lutego 2015 08:44


W Żninie będą kształcić "opiekunów medycznych” Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W przyszłym roku szkolnym Centrum Kształcenia Ustawicznego w Żninie (woj. kujawsko-pomorskie) chce rozpocząć kształcenie specjalistów na kierunku "opiekun medyczny”.

- Widzimy duże zapotrzebowanie na tego typu fachowców - mówi w rozmowie z portalem rynekseniora.pl Elżbieta Jarecka, wicedyrektor tej placówki oświatowej, która jest jednostką organizacyjną powiatu żnińskiego.

Jej zdaniem opiekunowie medyczni potrzebni są zwłaszcza na oddziałach paliatywnych oraz w placówkach sprawujących opieką nad osobami starszymi.

Elżbieta Jarecka wyjaśnia, że tacy specjaliści są poszukiwani m.in. ze względu na zmianę roli pielęgniarki i salowej we współczesnych szpitalach.   - Opiekun  medyczny ma wejść w lukę, która powstała - tłumaczy.  - To osoba, która w szpitalu będzie wspierać personel medyczny w wykonywaniu jego zadań.

Kształcenie w zawodzie opiekuna medycznego trwać ma rok,  kończyć się będzie egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe. Nauka w CKU jest bezpłatna, prowadzona w systemie niestacjonarnym, adresowana do osób dorosłych. Warunkiem przyjęcia jest ukończenie średniej szkoły ponadgimnazjalnej (nie jest wymagana matura). 

Do utworzenia nowego kierunku szkoła potrzebuje pozytywnej opinii Wojewódzkiej oraz Powiatowej Rady Zatrudnienia, a także zgody organu prowadzącego - powiatu żnińskiego.

W CKU w Żninie już od kilku lat można kształcić się na kierunku „opiekun w domu pomocy społecznej”.  To oferta zarówno dla osób, które chcą pracować w DPS-ach, jak i tych, które chcą pracować jako osoby sprawujące opiekę nad osobami potrzebującymi w domach osób prywatnych.

- Wielu naszych słuchaczy już pracuje w domach pomocy społecznej i równocześnie podnosi swoje kwalifikacje - tłumaczy wicedyrektor Jarecka.  - W tej chwili prowadzimy nabór na nowy semestr. 

Kształcenie w zawodzie opiekuna w domu pomocy społecznej trwa dwa lata i kończy się egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe. Również ta oferta kształcenia adresowana jest do osób dorosłych, nauka prowadzona jest w systemie niestacjonarnym, a kształcenie jest bezpłatne.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR