Warmińsko-mazurskie: w 20 gminach ruszy teleopieka nad osobami starszymi

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   17 stycznia 2018 16:24


Warmińsko-mazurskie: w 20 gminach ruszy teleopieka nad osobami starszymi Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W 20 gminach woj. warmińsko-mazurskiego ruszy w tym roku system całodobowej teleopieki domowej, który obejmie ok. 400 osób w wieku powyżej 60 lat. Dzięki temu będą mogli m.in. szybko wezwać pomoc w razie zagrożenia oraz otrzymać wsparcie w rozwiązywaniu codziennych problemów.

Umowy na dofinansowanie tego przedsięwzięcia podpisał w środę (17 stycznia) regionalny samorząd.

W każdej gmin objętych systemem bezpłatną teleopieką zostanie objętych maksymalnie 20 osób w wieku powyżej 60 lat. Podopieczni zostaną zakwalifikowani do programu przez gminne ośrodki pomocy społecznej. Takie osoby zostaną wyposażone w terminal telefoniczny oraz do wyboru: brelok, wisiorek lub bransoletkę z przyciskiem SOS.

Dzięki temu seniorzy będą mogli wezwać pomoc w sytuacji zagrożenia. Naciśnięcie przycisku spowoduje automatyczne uruchomienie w trybie głośnomówiącym połączenia z całodobowym centrum monitoringu, w którym operator zadecyduje o stosownym rodzaju interwencji.

Osoby starsze, objęte tą formą opieki, mogą liczyć na pomoc nie tylko w razie wypadku, zasłabnięcia, pożaru czy włamania. Mają uzyskać wsparcie również w codziennych problemach, jak choćby usunięcie awarii domowej. W razie potrzeby otrzymają też pomoc psychologiczną, medyczną, prawną albo np. informacje o dyżurach szpitali i aptek.

Zdaniem marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina, dzięki podpisaniu umów na dotacje z 20 gminami, Warmia i Mazury staną się pierwszym regionem w kraju, w którym zostanie uruchomiony tak kompleksowy system telefonicznej opieki nad seniorami, świadczonej w miejscu ich zamieszkania.

- Liczę, że jeśli pilotaż tego programu będzie się sprawdzał, to z czasem poszerzy się krąg uczestniczących w nim lokalnych samorządów i system teleopieki obejmie w przyszłości całe województwo - mówił.

Regionalny samorząd przeznaczył na uruchomienie tego programu dotację o łącznej wysokości ponad 143 tys. zł. Drugie tyle dołożą samorządy. Dzięki temu teleopieka ma działać w gminach: Bartoszyce, Braniewo, Pasłęk, Ełk, Gołdap, Iława, Orneta, Mrągowo, Nowe Miasto Lubawskie, Olecko, Biskupiec, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo, Elbląg, Olsztyn, Lidzbark Warmiński, Gietrzwałd i Morąg.

W ocenie regionalnego samorządu, świadczenie i rozwijanie usług opiekuńczych dla seniorów jest konieczne ze względu na zmiany demograficzne i starzenie się społeczeństwa, a także z powodu coraz częstszego odchodzenia od tradycyjnego modelu wielopokoleniowych rodzi, zgodnie z którym seniorzy pozostawali pod stałą opieką dzieci i wnuków.

Obecnie ponad 18,4 proc. mieszkańców woj. warmińsko-mazurskiego to osoby w wieku poprodukcyjnym. Szacuje się, że w 2025 r. ludzie w tym wieku będą stanowić 20,7 proc., a w 2035 r. - 22,9 proc. ogółu mieszkańców regionu.

Teleopieka domowa ma być wsparciem zwłaszcza dla osób mieszkających samotnie, a także sposobem na wzmocnienie systemu opieki środowiskowej świadczonej w miejscu zamieszkania. Ma być również alternatywą dla pobytu osób starszych w zakładzie opiekuńczo-pielęgnacyjnym lub domu pomocy społecznej.

System teleopieki funkcjonuje od dawna w wielu krajach zachodniej Europy, m. in. w Szwecji, gdzie jest finansowany z budżetu państwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR