Warszawa: 5 mln zł od miasta m.in. na pomoc bezdomnym i ośrodek dla seniorów

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   05 kwietnia 2018 23:18


Warszawa: 5 mln zł od miasta m.in. na pomoc bezdomnym i ośrodek dla seniorów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dodatkowe 5 mln złotych z budżetu miasta Warszawa przeznaczy na budowę Ośrodka Wsparcia dla Seniorów na Bemowie, pomoc dla osób bezdomnych na Woli, wyposażenie kulturotek na Wawrze oraz organizację wyborów Miss i Mistera Polski na wózku 2018.

Jednym z elementów działań społecznych, na które stolica poświęci w bieżącym roku dodatkowe 5 mln zł z budżetu miasta jest utworzenie Ośrodka Wsparcia dla Seniorów na Bemowie (ul. Lazurowa 14).

Będzie się tam mieścić tzw. dom dzienny dla seniorów oraz klub seniora, gdzie starsi zostaną objęci całodzienną opieką. Bedą tam mogli zjeść oraz wziąć udział w różnego rodzaju spotkaniach, warsztatach oraz zajęciach rehabilitacyjnych. W ośrodku prowadzone będą także zajęcia dedykowane osobom chorym na Alzheimera, a dla ich rodzin prowadzona będzie grupa wsparcia.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiwicz-Waltz podkreśliła na środowej konferencji prasowej, że chodzi o to, by osoby starsze miały swoje miejsce w każdej dzielnicy. Poinformowała, że na dostosowanie budynku, należącego do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wód i Kanalizacji oraz częściowo do spółdzielni mieszkaniowej miasto przeznaczy 2 mln zł.

- Chcemy, by placówka zaczęła działać już na początku 2019 roku - zaznaczyła.

Dodatkowe dofinansowanie zostanie też przeznaczone na poszerzenie działań istniejącego Ośrodka Pomocy Społecznej na Woli o koordynację pomocy dla osób bezdomnych. Do nowych zadań, przydzielonych kadrze wolskiego OPS należeć będzie m.in. "kierowanie osób bezdomnych do schronisk według jednolitych zasad i procedur, współpraca z gminami pochodzenia osób bezdomnych oraz monitorowanie i ocena efektywności działań podejmowanych na rzecz tych osób" - wyliczała prezydent Warszawy.

Jak zauważyła w Warszawie przebywa ponad 2700 osób bezdomnych, z czego ponad połowa to są osoby spoza stolicy.

- W związku z tym miasto będzie się ubiegać o refundację kosztów z innych gmin, które ponosi stolica - dodała prezydent.

Dyrektor biura pomocy i projektów społecznych Tomasz Pactwa zaznaczył, że najważniejsze jest to, jakie wsparcie otrzymuje każda osoba bezdomna. Poinformował, że kluczowym elementem zmian w systemie pomocy dla osób bezdomnych jest "wprowadzenie decyzji administracyjnych", na podstawie których podejmowane będą określone indywidualnie działania, mające na celu przede wszystkim pomoc w wyjściu z bezdomności.

W związku z tym, jak mówił Pactwa, miasto ma w planach "wprowadzenie mieszkań dla osób bezdomnych, żeby miały realną szansę na wyjście z problemu bezdomności". - Teraz posiadamy około 70 takich mieszkań, ale chcielibyśmy rozszerzać tę ideę - zadeklarował.

Miasto przeznaczy również 1,5 mln zł na zakup urządzeń i systemów bibliotecznych do budowanych trzech nowoczesnych kulturotek na Wawrze.

Kulturoteki wyposażone będą m.in. w bramki kontrolno-raportujące; stanowiska obsługi czytelnika z możliwością kodowania, wypożyczeń i zwrotów przez bibliotekarza; stanowiska do samodzielnych wypożyczeń przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych; skaner do digitalizacji zbiorów; całodobowy książkomat, czy też tzw. inteligentny regał, który umożliwi samodzielne zwroty czytelnikom w bibliotece. Budowa wawerskich kulturotek to kolejny krok w ramach Programu Rozwoju Kultury; łączny koszt trzech inwestycji wyniesie 12 mln zł.

W bieżącym roku Warszawa wesprze także finansowo i organizacyjnie konkurs Miss i Mistera Polski na Wózku 2018. Stolica przeznaczy 250 tysięcy zł na pokrycie kosztów artystycznych, technicznych, bezpieczeństwa i porządku, pobytu uczestników konkursu oraz na dostosowanie wydarzenia do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Michał Mazur z Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m. st. Warszawy podkreślił, że konkurs ten ma na celu przełamywanie pewnych stereotypów, zmianę postrzegania niepełnosprawnych i działanie na rzecz równego traktowania w społeczeństwie.

- To też okazja do integracji środowiska osób niepełnosprawnych i możliwość wymiany doświadczeń - zaznaczył.

Finał konkursu odbędzie się 8 września.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR