Warszawa: outsourcing usług opiekuńczych z wadami. Będą nowe standardy?

RYNEK OPIEKI

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   02 maja 2016 11:27


Warszawa: outsourcing usług opiekuńczych z wadami. Będą nowe standardy? Według Gazety Wyborczej stosowanie tylko kryterium ceny w przetargach na usługi opiekuńcze generuje ryzyko nieprawidłowości. Fot. Natalia Rivera/Flickr.com (CC BY 2.0)

Jak podaje Gazeta Wyborcza, dzielnicowe ośrodki pomocy społecznej w Warszawie od wielu lat zlecają usługi opiekuńcze skierowane do osób starszych firmom zewnętrznym, a te nie zawsze oferują właściwe standardy. Podopieczni donoszą o kradzieżach i niewykwalifikowanych opiekunkach, zaś ratusz zapowiada zmiany.

Dzielnicowe ośrodki pomocy społecznej wysyłają opiekunów do starszych, samotnych warszawiaków kilka razy w tygodniu. Według GW samorząd od lat zleca te usługi zewnętrznym firmom; kilka z nich zdominowało warszawski rynek, a w przetargach jedynym kryterium jest cena.

GW, powołując się na relację jednej z podopiecznych z warszawskiego Mokotowa informuje, że do opieki są delegowane przypadkowe osoby, które pracują na tzw. śmieciówkach. Podopieczny płaci 12 zł za godzinę usługi, a personel opiekuńczy zarabia 6 zł - precyzuje GW. Nieprawidłowości polegają na odwoływaniu wizyt, rzekomych kradzieżach i przysyłaniu osób bez należytych kwalifikacji - GW podaje przykład opiekunki z depresją i kobiety zajmującej się prostytucją.

Tomasz Pactwa, dyrektor biura pomocy i projektów społecznych w warszawskim ratuszu twierdzi w GW, że usługi opiekuńcze to najsłabszy punkt w systemie pomocy społecznej. Zapowiedział powstanie specjalnej jednostki, która będzie je monitorowała i kontrolowała, wprowadzenie jednolitych, scentralizowanych standardów usług oraz inwestycje w nowe technologie i teleopiekę, np. zdalne monitorowanie sytuacji u podopiecznych.

Projekt uchwały w tej sprawie ma być przedstawiony radnym jesienią 2016 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.