Wiceminister Bojanowska: stwórzmy centra usług socjalnych wspierające opiekę w domu
Autor: KL/Rynek Seniora   13 kwietnia 2016 10:53

W systemie opieki nad osobami starszymi i przewlekle chorymi brakuje rozwiniętego systemu w postaci dziennych domów opieki, który wypełniałby lukę pomiędzy opieką stacjonarną a opieką w domu - uważają członkowie sejmowej Komisji Polityki Senioralnej. W opinii specjalistów należy też rozwijać instytucje wspierające osoby starsze w miejscy zamieszkania.

Elżbieta Bojanowska, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej przypomniała, że wśród priorytetów resortu odnoszących się do osób starszych i przewlekle chorych jest promocja zdrowia i rozwój usług opiekuńczych.

Wzmocnienie opieki domowej
Jak podkreślała, szczególne znaczenie ma rozwijanie opieki długoterminowej, ponieważ odsetek niesamodzielnych seniorów dynamicznie zwiększa się, a rodziny coraz częściej nie są w stanie samodzielnie otaczać opieką swoich bliskich, członków rodzin.

- Potrzebne jest także rozwijanie instytucji wspierających osoby starsze w miejscy zamieszkania. Przekazanie seniora pod opiekę zewnętrznej placówki powinno być ostatecznością. Gdyby rodziny mogły liczyć na pomoc przy opiece nad swoimi krewnymi, to zdecydowanie rzadziej szukałyby dla nich miejsc w DPS-ach i ZOL-ach - komentowała Bojanowska.

Jak podkreślała wiceminister, należy stworzyć centra usług socjalnych, ze świadczeniami promującymi opiekę w domu i innymi alternatywnymi formami opieki. Zapowiedziała też wytyczenie standardów świadczeń socjalnych. 

Jakość i kontrola
Poseł Michał Szczerba, wiceprzewodniczący Komisji Polityki Senioralnej, zaznaczył, że przy określaniu norm i jakości nie można zapominać o wadze monitoringu placówek opiekuńczych.

- Mamy dziś z tym problem, a wiemy, że niekiedy w tych ośrodkach nie dzieje się dobrze. Teraz zaś kontrola nad nimi może być jeszcze słabsza ze względu na ograniczenie budżetu Rzecznika Praw Obywatelskich, który zajmował się sprawdzaniem takich miejsc. Dlatego powinniśmy przygotować narzędzia pozwalające na faktyczny nadzór państwa nad DPS-ami, ZOL-ami, czy innymi ośrodkami otaczającymi opieką osoby starsze i przewlekle chore.

Katarzyna Głowala, wiceminister zdrowia poinformowała, że jej resort w zakresie opieki długoterminowej zwiększa wysiłki kształcenia nowego pokolenia pielęgniarek przygotowanych do opieki nad pacjentami przewlekle chorymi.

Obserwuje się także wzrost liczby osób kształcących się w tym zawodzie lekarza geriatry i opiekunów medycznych. W efekcie można mówić o systematycznym wzroście zatrudnienia opiekunów medycznych w placówkach ochrony zdrowia.

Nie ma czasu na pilotaż?
- Ministerstwo ogłosiło konkurs na pilotaż dla Dziennych Domów Opieki Medycznej (DDOM). W ramach projektu wkrótce podpisanych zostanie 41 umów na takie świadczenia. Celem jest pilotażowe wdrożenie i przetestowanie standardu Dziennego Domu Opieki Medycznej. W ramach konkursu o dofinansowanie realizacji projektu mogły ubiegać się podmioty lecznicze posiadające umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawartą z oddziałem wojewódzkim NFZ - mówiła wiceminister.

Jak poinformowała projekty będę realizowane przez dwa lata. W DDOM wsparcie skierowane będzie do osób niesamodzielnych, w szczególności do osób powyżej 65 r.ż., których stan zdrowia nie pozwala na pozostawanie wyłącznie pod opieką podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Chodzi jednocześnie o osoby, które nie wymagają całodobowego nadzoru lekarskiego i pielęgniarskiego realizowanego w trybie stacjonarnym.

Zdaniem posła Szczerby resort zdrowia powinien jednak już rozpocząć prace nad regulacjami dotyczącymi funkcjonowania tych placówek, zamiast czekać dwa lata na wynik pilotażu, gdyż tego wymaga demografia. - Zbyt duże mamy w tym zakresie potrzeby by takie działania odsuwać w czasie - apelował.

Bez konsultacji zewnętrznych?
Poseł Alicja Koczorowska (PiS) pytała, jak będą w przyszłości finansowane domy dziennej opieki medycznej. Wiceminister odpowiedziała, że obecnie nie ma jeszcze takich decyzji. Dopiero po ocenie pilotażu podejmowane będą wiążące decyzje co do przyszłości tych placówek.

Przedstawiciele środowisk senioralnych  zebrani na obradach komisji przyznali, że z niepokojem przyjmują zapis o wykreślenia  funkcji opiniującej organizacji społecznych przy konsultacjach społecznych regulacji dotyczących seniorów.   

Wiceminister Bojanowska zapewniła, że nie wyobraża sobie sytuacji, gdyby bez dialogu z partnerami zewnętrznymi, w tym oczywiście środowisk senioralnych, były opracowywane jakiekolwiek przepisy stanowiące o ich losie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.