Wiceminister zdrowia: chcemy porozumienia z pielęgniarkami
Autor: PAP/Rynek Seniora   30 kwietnia 2015 10:21

Przedstawicielki pielęgniarek i położnych spotkają się w czwartek (30 kwietnia) z kierownictwem resortu zdrowia, by rozmawiać m.in. o poprawie warunków pracy i płac tej grupy zawodowej. Na 12 maja Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych zapowiada strajk ostrzegawczy.

Spotkanie odbyć się ma w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog", zorganizowane zostało z inicjatywy resortu.

Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki pytany o ewentualne propozycje ministerstwa i spodziewany klimat czwartkowego spotkania z pielęgniarkami i położnymi powiedział, że "będzie one prowadzone w klimacie dalszej współpracy".

- Chcemy się porozumieć. Mamy kilka kwestii do przemyślenia i propozycji do przedyskutowania, począwszy od realizacji zmienionej ustawy o zawodzie, która daje pielęgniarkom prawo do wypisywania recept, skończywszy na innych rozwiązaniach, które były postulowane przez środowisko - powiedział wiceminister.

Wśród postulatów OZZPiP jest m.in. określenie niezbędnej liczby pielęgniarek i położnych na poszczególnych oddziałach przy kontraktowaniu świadczeń zdrowotnych z NFZ w celu zapewnienia bezpieczeństwa pielęgniarkom, położnym i pacjentom.

Pielęgniarki i położne domagają się wzrostu wynagrodzenia jako czynnika powstrzymującego emigrację i odejścia od wykonywania zawodu. Byłby on także zachętą dla młodych osób do podjęcia studiów pielęgniarskich.

Wśród postulatów jest też zmniejszenie obciążenia pielęgniarek i położnych pracą administracyjną i inną, która nie jest przypisana do zawodu, na rzecz bezpośredniej pracy przy pacjencie oraz zabezpieczenie czasu pracy pielęgniarek i położnych w jednostkach ochrony zdrowia poprzez umowy o pracę.

Pielęgniarki i położne od dłuższego czasu deklarują niezadowolenie z sytuacji swoich grup zawodowych. W zeszłym tygodniu w ramach akcji protestacyjnej w różnych miastach zorganizowały pikiety przed szpitalami i urzędami. Na 12 maja zapowiadają dwugodzinny strajk ostrzegawczy; w zakładach pracy, w których strajku tego dnia nie będzie, planowane są inne formy protestu.

Pielęgniarki mówiąc o swojej trudnej sytuacji, przywołują statystyki z których wynika, że w Polsce przypada 5,2 pielęgniarki na 1000 mieszkańców, podczas gdy np. w Szwajcarii - 16, w Dani - 15, w Szwecji - 11, a Czechach i w Słowenii - 8. Jak przekonują, średnia wieku pielęgniarek to 49 lat, a w Polsce zatrudnionych jest więcej pielęgniarek powyżej 65 lat, niż pielęgniarek w wieku 21-25 lat.

Według informacji przedstawionych ostatnio w Sejmie przez wiceministra zdrowia Cezarego Cieślukowskiego w kraju zatrudnionych jest 245 tys. pielęgniarek i położnych, a liczba ta w zasadzie nie zmienia się od 2007 r. Bezrobocie w tej grupie zawodowej - jak mówił - jest niskie i dotyczy jedynie ok. 6 tys. osób. Zastrzegł jednak, że struktura wiekowa tej grupy zawodowej wskazuje na to, że w czasie najbliższych 10 lat można spodziewać się odejścia z zawodu ok. 70 tys. osób.

Wiceminister podkreślił, że obecnie tylko ok. 33 proc. osób wykształconych w tym kierunku bezpośrednio po studiach podejmuje pracę w zawodzie, a zasadniczą przyczyną tego stanu jest to, że proponowane wynagrodzenia "często wydają się pielęgniarkom zbyt niskie".

Przytoczył przy tym dane z ankiet, które MZ corocznie przeprowadza w zakładach opieki zdrowotnej, z których wynika, że średnie wynagrodzenie brutto pielęgniarki i położnej specjalistki w pierwszym miejscu pracy w 2014 r. wyniosło 3696 zł, starszej pielęgniarki i położnej - 3314 zł, a pozostałych pielęgniarek i położnych, które wchodzą do zawodu - 2971 zł. Zdaniem przewodniczącej OZZPiP Lucyny Dargiewicz średnią zawyżają m.in. płace pielęgniarek zatrudnionych w placówkach prywatnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.