Wiceszef MRPiPS: wzrosła liczba nielegalnych domów opieki

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   17 stycznia 2019 17:50


Wiceszef MRPiPS: wzrosła liczba nielegalnych domów opieki Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rośnie liczba kontroli, jakim podlegają placówki opiekuńcze - zapewnił w czwartek (17 stycznia) w Sejmie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki. W 2017 r. nałożono 39 kar na osoby prowadzące taką działalność bez zezwolenia.

Pod koniec minionego roku Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do MRPiPS alarmował, że mimo kontroli i kar finansowych nie maleje liczba placówek opiekuńczych działających niezgodnie z prawem. W czwartek w Sejmie pytanie w tej samej sprawie zadawali posłowie PO-KO: Michał Szczerba, Waldy Dzikowski i Elżbieta Stępień.

Poseł Szczerba, powołując się na dane policji, powiedział, że w Polsce działa 128 nielegalnych prywatnych domów opieki nad seniorami. - To oznacza, że państwo nie sprawuje żadnej kontroli nad tym, co w takim domu się dzieje. To oznacza, że tam mogą się zdarzać różnego rodzaju tragedie, naruszenie godności, praw człowieka - alarmował.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki nie zgodził się z tezą, że państwo nie sprawuje kontroli nad placówkami, które zajmują się całodobową opieką nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi i w podeszłym wieku.

- Powstaje pytanie, na jakiej podstawie panu posłowi zostały przedstawione te dane? To są dane właśnie z kontroli, które są sprawowane przez urzędy wojewódzkie - zauważył wiceszef MRPiPS. Wskazał, że kontrole te wykazały, że w Polsce funkcjonuje 128 placówek świadczących takie usługi, które naruszają przepisy ustawy o pomocy społecznej.

Zieleniecki poinformował, że rośnie liczba kontroli, jakim podlegają te placówki. Przypomniał, że placówki, które spełniają standardy określone w ustawie o pomocy społecznej i chcą działać legalnie, muszą - po wcześniejszej kontroli - uzyskać zezwolenie wojewody. Poinformował, że takie zezwolenie mają obecnie 434 niepubliczne placówki.

- Zgadzam się z tym, że w ciągu ostatnich lat wzrosła liczba takich placówek, które działały bez zezwolenia. Jeżeli chodzi o dane, mogę podać, że w ramach kontroli, które zostały przeprowadzone w roku 2017, takich placówek działających bez zezwolenia było 105, w roku 2018 stwierdzono prowadzenie działalności przez 128 tego rodzaju placówek - powiedział.

Wiceminister przypomniał, że MRPiPS opracowało projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej i ustawy o ochronie zdrowia psychicznego.

- W tym projekcie przewiduje się m.in. poszerzenie zakresu uprawnień inspektorów urzędów wojewódzkich przeprowadzających czynności z zakresu kontroli i nadzoru w jednostkach pomocy społecznej. Przewiduje się zaostrzenie odpowiedzialności podmiotów prowadzących bez zezwolenia więcej niż jedną placówkę. W przypadku nałożenia prawomocnej kary za prowadzenie jednej z placówek, kara nakładana na kolejną z placówek będzie wynosiła 40 tys. zł, a nie - tak jak do tej pory - 10 tys. czy 20 tys. - powiedział.

Zieleniecki podkreślił, że rośnie liczba kar nałożonych na osoby prowadzące taką działalność bez zezwolenia. W 2016 r. nałożono 36 takich kar, rok później - 39.

Jeśli placówka nie dostosowuje się do przepisów ustawowych, wówczas może zostać podjęta decyzja o jej zamknięciu. W 2016 r. podjęto cztery takie decyzje, a w 2017 - żadnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR