Więcej opiekunów dorosłych niepełnosprawnych otrzyma zasiłek

RYNEK OPIEKI

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   05 lipca 2016 16:08


Więcej opiekunów dorosłych niepełnosprawnych otrzyma zasiłek Opiekunom, którzy utracili świadczenie między 1 stycznia a 30 czerwca 2013 r., również należy się zasiłek - uznał NSA. Fot. materiały prasowe

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że osoby, które zakończyły pobieranie świadczenia pielęgnacyjnego między 1 stycznia a 30 czerwca 2013 r., bo ich decyzje były wydane na czas określony, powinny mieć przywrócone wsparcie na takich samych zasadach jak opiekunowie, którzy stracili je z mocy prawa 1 lipca.

Zasiłek dla opiekunów został wprowadzony po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 5 grudnia 2013 r., który uznał za bezprawne pozbawienie opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Ze względu na naruszenie ich praw nabytych uchwalona została ustawa z 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów. Problem w tym, że w jej art. 2 ust. 1 zapisano, że o tę formę wsparcia mogą się ubiegać osoby, których decyzje przyznające świadczenie pielęgnacyjne wygasły z mocy prawa 1 lipca 2013 r. Wtedy to kończył się półroczny okres przejściowy, który zakładał jego wypłatę na dotychczasowych zasadach osobom, które uzyskały je do końca 2012 r.

Taka regulacja oznaczała, że o zasiłek nie mogły się starać osoby, które utraciły świadczenie między 1 stycznia a 30 czerwca 2013 r. ze względu na to, że w tym okresie członkowi rodziny upłynął termin ważności orzeczenia o niepełnosprawności.

Jednak NSA odwołał się do uzasadnienia orzeczenia TK, który wskazał, że otrzymywanie świadczenia pielęgnacyjnego ustalonego decyzją wydaną do końca 2012 r. było prawem podmiotowym jednostki chronionym konstytucyjnie, a zasiłki należą się także tym, którzy zakończyli pobieranie świadczenia pielęgnacyjnego między 1 stycznia a 30 czerwca 2013 r.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.