Wielkopolskie: 25 gmin otrzyma ponad 2,6 mln zł z programu "Senior Plus"

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   27 czerwca 2017 07:42


Wielkopolskie: 25 gmin otrzyma ponad 2,6 mln zł z programu "Senior Plus" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ponad 2,6 mln zł z programu „Senior Plus” trafi do 25 gmin w Wielkopolsce. W poniedziałek (26 czerwca) wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg podpisała umowy z przedstawicielami części samorządów biorących udział w tym programie.

Wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg powiedziała w poniedziałek PAP, że na program "Senior Plus" w skali kraju zostanie przeznaczonych w tym roku 30 mln zł, w tym dla Wielkopolski ponad 2,6 mln zł.

- W regionie powstaną nowe domy seniora i kluby, i na ten cel zostanie przeznaczonych ponad 1,8 mln zł. Druga pula środków - ponad 800 tys. zł - to środki na utrzymanie tych domów i klubów, które w poprzednich latach podpisały już umowę - mówiła Maląg.

Jak dodała, ten program i tworzenie tego typu miejsc to przede wszystkim działania w kierunku aktywizacji seniorów; osób po 60. roku życia nieaktywnych zawodowo.

- Województwo wielkopolskie jest województwem, które w szerokim zakresie realizuje program "Senior Plus" - w poprzednich edycjach powstało 13 domów i klubów seniora, tym roku mamy kolejne, więc w sumie na terenie naszego województwa będziemy mieli 25 takich miejsc - powiedziała.

Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia WUW w Poznaniu Łukasz Krysztofiak podkreślił z kolei, że "nasze społeczeństwo się starzeje, w związku z tym oczywiste jest, że trzeba tym osobom, które są w podeszłym wieku, które nie są aktywne na rynku pracy zapewnić formę wsparcia, nie tylko medycznego, ale i społecznego - i właśnie te kluby to jest takie miejsce, gdzie to wsparcie społeczne, kulturalne, również medyczne np. w zakresie fizjoterapii będzie udzielane". 

W poniedziałek w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim zostały podpisane umowy z przedstawicielami części samorządów biorących udział w tym programie.

Burmistrz Miasta i Gminy Mikstat Henryk Zieliński powiedział PAP, że po podpisaniu umowy na utworzenie klubu seniora samorząd otrzyma 150 tys. zł.

- Na terenie gminy mieszka ponad 6 tys. osób, z czego ponad połowę stanowią seniorzy. W ramach polityki rodzinnej załatwiliśmy już sprawę gminnego becikowego, dodatkowych stypendiów, a teraz zaczynamy już myśleć o osobach starszych. Jest w Mikstacie obiekt, który chcemy zaadaptować na klub seniora, gdzie osoby starsze mogłyby z chęcią przychodzić, spędzić czas. Liczymy też, że w niedalekiej przyszłości uda nam się stworzyć także centrum rehabilitacyjne - mówił.

Gmina Wolsztyn na realizację programu otrzyma z kolei 80 tys. zł. Burmistrz Wolsztyna Wojciech Lis zaznaczył, że środki zostaną przeznaczone na wyposażenie domu dziennego pobytu, który aktualnie powstaje w mieście.

- Społeczeństwo się starzeje i seniorów będzie przybywać - nasz dom dziennego pobytu planujemy na 30 osób i już wiemy, że tych miejsc będzie za mało - mówił Lis. Dodał, że seniorzy "już z wielką niecierpliwością czekają na otwarcie domu".

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR