Wielkopolskie: ruszyła bezpłatna rehabilitacja domowa

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   03 stycznia 2018 19:01


Wielkopolskie: ruszyła bezpłatna rehabilitacja domowa Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od początku stycznia poważnie chorzy pacjenci w Wielkopolsce mogą korzystać z darmowej rehabilitacji w domu. NFZ w niemal wszystkich powiatach podpisał pięcioletnie umowy z podmiotami, które będą mogły taką rehabilitację prowadzić.

Rehabilitacja w warunkach domowych jest przeznaczona dla pacjentów, który nie poruszają się samodzielnie i nie mogą dotrzeć do placówki rehabilitacyjnej - np. dla osób z uszkodzonym rdzeniem kręgowym, chorobami zwyrodnieniowymi stawów, urazami kończyn dolnych, ciężkimi uszkodzeniami centralnego i obwodowego układu nerwowego, ogniskowymi uszkodzeniami mózgu, w tym po zatorach mózgowych i udarach. Z tej formy rehabilitacji korzystać mogą także osoby dotknięte chorobami przewlekle postępującymi, w tym chorobą Parkinsona, zapaleniem wielomięśniowym, rdzeniowym zanikiem mięśni czy guzami mózgu.

Pakiet zabiegów, przysługujących pacjentowi bezpłatnie podczas rehabilitacji, obejmuje poza badaniem diagnostycznym także kinezyterapię, masaż, elektrolecznictwo, pole elektromagnetyczne, światłolecznictwo i termoterapię, hydroterapię, krioterapię oraz balneoterapię.

Magdalena Rozumek z Wielkopolskiego OW NFZ tłumaczyła, że w regionie jest to w zasadzie nowa usługa refundowana przez Fundusz, ponieważ do tej pory realizowały ją na podstawie umów z NFZ tylko dwie firmy w samym Poznaniu.

Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ podpisał pięcioletnie umowy z 44 podmiotami w niemal wszystkich powiatach w regionie.

- Najwięcej umów WOW NFZ zawarł z podmiotami z miasta Poznania - 7 i powiatu poznańskiego - 4, miast i powiatów Kalisz i Konin - po 3, miast i powiatów Leszno i Piła oraz powiatu gnieźnieńskiego - po 2. Po jednej umowie zawarto ze świadczeniodawcami z powiatów: chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, gostyńskiego, jarocińskiego, kępińskiego, kolskiego, kościańskiego, krotoszyńskiego, nowotomyskiego, obornickiego, ostrowskiego, pleszewskiego, rawickiego, słupeckiego, szamotulskiego, średzkiego, śremskiego, tureckiego, wolsztyńskiego, wrzesińskiego i złotowskiego - wyliczyła Rozumek.

Dodała, że podmiotów mogących świadczyć usługę rehabilitacji domowej nie udało się wyłonić jedynie w powiatach grodziskim, międzychodzkim, ostrzeszowskim i wągrowieckim. NFZ liczy jednak, że dzięki dodatkowym negocjacjom uda się jednak wyłonić placówkę na terenie pow. wągrowieckiego.

- Skierowanie na rehabilitację może być wystawione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalistę: rehabilitacji, fizjoterapii, reumatologii, neurologii, chirurgii i pokrewnych. Skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne w warunkach domowych jest ważne 30 dni od daty wystawienia. W tym czasie skierowanie musi zostać zarejestrowane, bez względu na to, kiedy rozpocznie się rehabilitacja - wyjaśniła Rozumek.

NFZ w ramach tej formie rehabilitacji finansuje do 80 dni zabiegowych w roku kalendarzowym. W rehabilitacji domowej wykonywanych jest do pięciu zabiegów dziennie. W uzasadnionych przypadkach - jeśli tak zdecyduje lekarz kierujący na zabiegi - czas trwania rehabilitacji może zostać przedłużony za pisemną zgodą dyrektora właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR