Wielkopolskie: w Jarocinie powstał "rockowy" dom Senior-WigorPAP/Rynek Seniora - 09 listopada 2015 13:03


W wielkopolskim Jarocinie, w miejscu, w którym tworzyła się historia rockowego festiwalu, a obecni seniorzy byli jego pierwszymi organizatorami i uczestnikami, powstał "rockowy" Dom Dzienny Senior-WIGOR.

Nowy dom Senior-WIGOR, który został otwarty w sobotę (7 listopada), powstał w miejscu dawnego Jarocińskiego Ośrodka Kultury. Przez lata było to miejsce, w którym spotykali się młodzi ludzie, a w latach 70. narodziła się idea Wielkopolskich Rytmów Młodych, przekształconych w 1980 r. w Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji, a następnie w Festiwal Muzyki Rockowej.

Po zmianach organizacyjnych budynek znalazł się w zarządzie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Jarocinie i postanowiono udostępnić go także seniorom. Jak podkreśliła dyrektorka biblioteki Agnieszka Borkiewicz, "historia tego miejsca zobowiązuje, także seniorów, a może przede wszystkim ich, bo to oni byli pierwszymi organizatorami i uczestnikami festiwalu".

Jak dodała, wstępnie planowano, że w projekcie weźmie udział ok. 50 osób, ale zgłoszeń jest już zdecydowanie więcej. Seniorzy, osoby w wieku 60+ nieaktywne zawodowo, będą mogły spotykać się, brać udział w warsztatach i - jak mówiła Borkiewicz - współtworzyć to miejsce.

- Dom będziemy prowadzić na rockowo i co szczególnie ważne - w miejscu, w którym tworzyła się historia jarocińskiego festiwalu i historia muzyki rockowej w Polsce - powiedziała. - Chcemy też pokazać, że seniorzy nie muszą być kojarzeni ze stereotypowymi "sielsko, anielsko" i "krainą łagodności", ale że senior też potrafi działać na rockowo- zaznaczyła Borkiewicz.

Przestrzeń JOK Jarocin nie straciła swojego charakteru. Na kilku planszach prezentowana jest historia festiwalu i najstarsze zdjęcia obiektu, pochodzące jeszcze z przełomu XIX i XX w. Nazwy samych pomieszczeń także nawiązują do rockowej historii. Sale, w których odbywają się warsztaty noszą nazwy "Rendez-Vous" i "Oddział Zamknięty" - upamiętniające zespoły, które występowały w Jarocinie w latach 80. Toalety - oznaczone są nazwami zespół; damska to "Zbombardowana Laleczka", natomiast męską - "Niepodległość Trójkątów". Są plany, by wiosną seniorzy stworzyli ogród, w którym stanie pomnik zespołu "Kwiaty", czyli laureata pierwszych Wielkopolskich Rytmów Młodych.

Powstanie domu zostało dofinansowane z programu MPiPS Senior Wigor. Koszt przystosowania i doposażenia budynku wyniósł 300 tys. zł, z czego 250 tys. pochodziło właśnie z dofinansowania.