Wielkopolskie: w Jarocinie powstał "rockowy" dom Senior-Wigor

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   09 listopada 2015 13:03


Wielkopolskie: w Jarocinie powstał "rockowy" dom Senior-Wigor Nowy dom Senior-WIGOR w Jarocinie jest został otwarty w sobotę (7 listopada)Fot. Mariusz Chilmon/Flickr.com (CC BY 2.0)

W wielkopolskim Jarocinie, w miejscu, w którym tworzyła się historia rockowego festiwalu, a obecni seniorzy byli jego pierwszymi organizatorami i uczestnikami, powstał "rockowy" Dom Dzienny Senior-WIGOR.

Nowy dom Senior-WIGOR, który został otwarty w sobotę (7 listopada), powstał w miejscu dawnego Jarocińskiego Ośrodka Kultury. Przez lata było to miejsce, w którym spotykali się młodzi ludzie, a w latach 70. narodziła się idea Wielkopolskich Rytmów Młodych, przekształconych w 1980 r. w Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji, a następnie w Festiwal Muzyki Rockowej.

Po zmianach organizacyjnych budynek znalazł się w zarządzie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Jarocinie i postanowiono udostępnić go także seniorom. Jak podkreśliła dyrektorka biblioteki Agnieszka Borkiewicz, "historia tego miejsca zobowiązuje, także seniorów, a może przede wszystkim ich, bo to oni byli pierwszymi organizatorami i uczestnikami festiwalu".

Jak dodała, wstępnie planowano, że w projekcie weźmie udział ok. 50 osób, ale zgłoszeń jest już zdecydowanie więcej. Seniorzy, osoby w wieku 60+ nieaktywne zawodowo, będą mogły spotykać się, brać udział w warsztatach i - jak mówiła Borkiewicz - współtworzyć to miejsce.

- Dom będziemy prowadzić na rockowo i co szczególnie ważne - w miejscu, w którym tworzyła się historia jarocińskiego festiwalu i historia muzyki rockowej w Polsce - powiedziała. - Chcemy też pokazać, że seniorzy nie muszą być kojarzeni ze stereotypowymi "sielsko, anielsko" i "krainą łagodności", ale że senior też potrafi działać na rockowo- zaznaczyła Borkiewicz.

Przestrzeń JOK Jarocin nie straciła swojego charakteru. Na kilku planszach prezentowana jest historia festiwalu i najstarsze zdjęcia obiektu, pochodzące jeszcze z przełomu XIX i XX w. Nazwy samych pomieszczeń także nawiązują do rockowej historii. Sale, w których odbywają się warsztaty noszą nazwy "Rendez-Vous" i "Oddział Zamknięty" - upamiętniające zespoły, które występowały w Jarocinie w latach 80. Toalety - oznaczone są nazwami zespół; damska to "Zbombardowana Laleczka", natomiast męską - "Niepodległość Trójkątów". Są plany, by wiosną seniorzy stworzyli ogród, w którym stanie pomnik zespołu "Kwiaty", czyli laureata pierwszych Wielkopolskich Rytmów Młodych.

Powstanie domu zostało dofinansowane z programu MPiPS Senior Wigor. Koszt przystosowania i doposażenia budynku wyniósł 300 tys. zł, z czego 250 tys. pochodziło właśnie z dofinansowania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR