Wojewoda łódzki zarządził kontrole: szukają domów opieki działających bez zezwolenia
Autor: PAP/Rynek Seniora   14 października 2016 09:46

Po śmierci pięciu pensjonariuszy nielegalnego domu pomocy w Zgierzu, wojewoda łódzki polecił skontrolowanie tego typu placówek w regionie. - To powracający problem. W tym roku wykryliśmy 11 podobnych miejsc - powiedziała Agnieszka Łukomska-Dulaj z urzędu wojewódzkiego.

Od wtorku (11 października) trwa śledztwo prokuratury w związku ze śmiercią pięciu podopiecznych Domu Schronienia Samotnych i Potrzebujących oraz Samotnej Matki w Zgierzu. Jedna osoba zmarła w tej placówce, a cztery po przewiezieniu z ośrodka do miejscowych szpitali.

W czwartek (13 października) po kontroli służb, wojewoda łódzki Zbigniew Rau zamknął placówkę w trybie natychmiastowym; jej działalność związana z całodobową opieką nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi lub osobami w podeszłym wieku prowadzona była bez wymaganego zezwolenia wojewody. Na podmiot prowadzący - Kościół Starokatolicki w RP - zostanie również nałożona kara finansowa.

Noclegownie nie wymagają standardów
Nadzór nad tego typu ośrodkami sprawuje wojewoda. Jak tłumaczyła dyrektor Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim Agnieszka Łukomska-Dulaj ustawa określa jedynie katalog standardów placówek zapewniających całodobową opiekę, do których prowadzenia wymagane jest zezwolenie wojewody. Podobne standardy nie zostały jednak określone w przypadku jednostek zajmujących się zapewnieniem noclegów lub schronienia. Mogą one funkcjonować na podstawie wpisu do rejestru.

- Na ten temat trwają w ministerstwie prace, lecz na razie nie ma w obiegu aktu prawnego, który dałby nam możliwości nadzoru nad noclegowniami czy schroniskami. Możemy je kontrolować doraźnie sprawdzając, czy nie przekształciły się w całodobowe domy opieki, co stało się w Zgierzu i jest powracającym problemem - dodała.

Zgierski Dom Schronienia pierwszą kontrolę przeszedł w lutym. Wówczas nie stwierdzono dowodów na prowadzenie w tym miejscu stałej opieki.

Regularne kontrole?
Jak wyjaśniła Łukomska-Dulaj kontrolę przeprowadzono wtedy, ponieważ był to nowy podmiot działający na terenie województwa. Ponowna wizytacja rozpoczęła się we wtorek. Wówczas okazało się, że placówka działa już niezgodnie z przeznaczeniem; stwierdzono bowiem, że wobec 27 spośród wszystkich osób przebywających w obiekcie, świadczona była pomoc całodobowa.

- W międzyczasie przekształciła się ona w konglomerat schroniska dla bezdomnych z domem opieki. Podejrzewamy, że nastąpiło to w ostatnim czasie, co może być związane ze zmianą pogody - tłumaczyła.

Jak zapewniła Łukomska-Duraj w ośrodkach posiadających zezwolenie planowe kontrole odbywają się regularnie. Doraźne inspekcje przeprowadzane są zaś w przypadku zawiadomień, skarg lub w noclegowniach i innych obiektach, w których może zachodzić podejrzenie funkcjonowania placówki zapewniające całodobową opiekę bez zezwolenia wojewody. Ponadto w ramach czynności nadzorczych sprawdzane są strony internetowe zawierające ogłoszenia o prowadzeniu tego typu usług.

Wiele podobnych przypadków
Oprócz Domu Schronienia w Zgierzu, w tym roku służby wojewódzkie wykryły 11 podmiotów zapewniających całodobową opiekę, działających bez zezwolenia wojewody. W dwóch przypadkach wydano decyzję nakazującej wstrzymanie prowadzenia ośrodka z uwagi na stwierdzenie zagrożenie zdrowia i życia osób tam przebywających.

Po wydarzeniach w Zgierzu, w czwartek wojewoda łódzki skierował do wszystkich jednostek samorządu terytorialnego pismo, w którym zwrócił się o skontrolowanie, czy na terenie powiatów lub gmin nie działają tego typu nielegalne placówki.

Obecnie na terenie województwa łódzkiego legalnie funkcjonuje 21 ośrodków zapewniających całodobową opiekę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR