Wspomagane samobójstwo: ustawa podpisana przez gubernatora Kalifornii

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   07 października 2015 09:36


Wspomagane samobójstwo: ustawa podpisana przez gubernatora Kalifornii W Kalifornii od 1 stycznia 2016 r. będzie można skorzystać legalnie z pomocy lekarza przy tzw. wspomaganym samobójstwie. Fot. Fotolia

Gubernator Kalifornii podpisał w poniedziałek (5 października) ustawę legalizującą samobójstwo dokonywane przy pomocy lekarza. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2016 r. Sprzeciwiał się im m.in. Kościół katolicki.

Ustawa zezwala nieuleczalnie chorym pacjentom na uzyskanie przepisanych przez lekarza specyfików, które zakończą ich życie. Dwóch lekarzy musi przedtem wydać zgodną opinię, że chory ma przed sobą nie więcej niż sześć miesięcy życia.

Ponadto pacjent musi być świadom, czego się domaga i dwukrotnie, w obecności dwóch świadków, zgłosić opiekującemu się nim lekarzowi taką prośbę. Zmuszanie do zażycia śmiertelnego specyfiku lub spowodowanie zażycia go podstępem jest przestępstwem.

Demokratyczny gubernator Jerry Brown podkreślił w oświadczeniu, że dokładnie przeanalizował argumenty obu stron. - Nie wiem, co zrobiłbym, gdyby umieraniu towarzyszył długotrwały i rozdzierający ból - napisał Brown. - Jestem jednak przekonany, że podniosłaby mnie na duchu możliwość wzięcia pod uwagę opcji, jakie daje mi ta ustawa. Nie odmówiłbym też innym tego prawa - dodał.

W Kalifornii sprawa nabrała nowego impetu po nagłośnieniu przez media przypadku chorej na raka mózgu 29-letniej Brittany Maynard. W ubiegłym roku musiała ona zostać przewieziona do stanu Oregon, aby skorzystać z obowiązującej tam ustawy o godnej śmierci.

- Moja żona przemówiła w ubiegłym roku, by zmienić sytuację osób nieuleczalnie chorych, które czeka potencjalnie trudny proces umierania - powiedział wdowiec po Maynard, Dan Diaz, który intensywnie lobbował za ustawą.

Legalizacji wspomaganego samobójstwa sprzeciwiał się m.in. Kościół katolicki oraz obrońcy osób niepełnosprawnych, którzy przekonywali, że opiekunowie lub krewni mogą naciskać na pacjentów, by odebrali sobie życie.

Przeciwnicy ustawy argumentowali również, że nowe przepisy będą zachęcać firmy ubezpieczeniowe, by wykorzystywały ubogich pacjentów, proponując im, że pokryją koszty leków do eutanazji, a nie kosztownych kuracji, które mogą uratować życie.

Zwolennicy zmian podkreślali jednak, że dzięki nim osoby nieuleczalnie chore będą mogły godnie odejść.

Ustawa ma obowiązywać przez 10 lat, o ile okres ten nie zostanie przedłużony. Taki kompromis wypracowano, by zadowolić tych, którzy obawiali się, że nowe przepisy mogą być wykorzystywane przeciwko osobom ubogim, starszym i niepełnosprawnym.

Samobójstwa nieuleczalnie chorych pod nadzorem lekarza są już legalne w stanach Waszyngton, Montana, Oregon i Vermont.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.