Wybieramy dom seniora - 7 najważniejszych zasad

RYNEK OPIEKI

Autor: Rynek Seniora   08 listopada 2016 11:15


Wybieramy dom seniora - 7 najważniejszych zasad Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Gdy poszukujemy domu opieki dla naszych bliskich, zależy nam na tym, aby warunki, w jakich przyjdzie im żyć, były możliwie jak najlepsze. Jak wybrać dom seniora i na co zwrócić uwagę?

1. Lokalizacja. Trzeba mieć na uwadze, że dla naszych bliskich najistotniejszą sprawą jest kontakt z rodziną i nawet najbardziej luksusowe warunki bytowe nie mogą im tego zastąpić. Ponadto osoby starsze dobrze czują się w swoim dotychczasowym miejscu zamieszkania.

2. Spokój i cisza. Nie ulega wątpliwości, że to ważna sprawa dla przeważającej części emerytów. Dobrze jest jednak zadbać o równowagę. Paradoksalnie, dla niektórych aktywniejszych osób oaza spokoju może być miejscem frustrującym. Należy koniecznie wziąć pod uwagę charakter osoby, dla której szukamy miejsca oraz jego potrzeby.

3. Udogodnienia. To karygodne, ale okazuje się, że nie wszystkie domy opieki są wyposażone w windy, pochylnie, poręcze, balustrady i inne poprawiające bezpieczeństwo usprawnienia. Koniecznie trzeba to sprawdzić.

4. Kompetencje personelu. Często jako opiekunowie osób starszych zatrudniani są ludzie bez żadnych kwalifikacji lub po powierzchownych, weekendowych kursach. Warto postawić na ośrodek z profesjonalnie przeszkoloną kadrą.

5. Odżywianie. Osoby starsze mają swoje przyzwyczajenia kulinarne i niełatwo je zmienić nawet wtedy, gdy wymaga tego choroba. Sprawdź skąd pochodzą półprodukty, z których przygotowane są posiłki i upewnij się, że ośrodek spełni wszystkie wymagania dietetyczne, zachowując przy tym walory smakowe posiłków.

6. Innowacyjność. Rozwiązania w zakresie technologii oraz metod opiekuńczo-leczniczych ciągle ewoluują. Warto sprawdzić, czy miejsce przyszłego domu dla starszej osoby dba o wdrażanie nowoczesnych koncepcji.

7. Możliwości rozwoju. Nasz podopieczny powinien mieć warunki do uczenia się nowych umiejętności. Badania dowodzą, że zawsze możemy stworzyć nowe połączenia międzyneuronalne oraz wzmocnić istniejące. Szczególnie stymulująco działa nauka języków obcych oraz działalność artystyczna.

Gerontopedagogika z związku z przemianami cywilizacyjnymi przeżywa swoisty „boom" i zmienia się bardzo dynamicznie. Podobnie jest z domami opieki. Wszystkie kwestie powinny zostać wzięte pod uwagę podczas wyboru najlepszego miejsca wypoczynku i rehabilitacji. Dzięki temu nabierzemy pewności, że jakość życia naszych bliskich będzie stale utrzymywana na wysokim poziomie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR