Wybory prezydenckie: w szpitalach i DPS-ach też głosujemy
Autor: PAP/Rynek Seniora   08 kwietnia 2015 14:43

Pacjenci szpitali, mieszkańcy domów pomocy, a także przebywający w aresztach i zakładach karnych będą mogli zagłosować podczas wyborów prezydenckich na terenie danej placówki. Nie ma znaczenia status jednostki, czy np. dom pomocy społecznej jest publiczny czy prywatny.

"Wyborcy, którzy będą przebywać w dniu wyborów w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych zostaną wpisani do spisów wyborców sporządzonych dla obwodów głosowania utworzonych w tych jednostkach, i będą mogli głosować w tych obwodach" - informuje na swej stronie internetowej Państwowa Komisja Wyborcza. Dyrektor danej jednostki powinien powiadomić te osoby o umieszczeniu ich w spisie wyborców; jednocześnie będą one skreślone ze spisu w miejscu stałego zamieszkania.

- Obwód odrębny w placówce musi być powołany, gdy w dniu wyborów będzie w niej przebywać co najmniej 15 wyborców; nie ma znaczenia status jednostki, czy np. dom pomocy społecznej jest publiczny czy prywatny - mówi p.o. dyrektor zespołu prawnego i organizacji wyborów Lech Gajzler.

- Tylko w uzasadnionych przypadkach na wniosek osoby kierującej daną jednostką można nie utworzyć obwodu głosowania. Na przykład w sytuacji epidemii, która mogłaby zagrażać osobom głosującym czy komisji wyborczej - mówi Gajzler. Dodaje, że obwód głosowania może być utworzony także w jednostkach, w których jest mniej niż 15 osób; wymaga to jednak opinii osoby kierującej daną jednostką.

Problem z zagłosowaniem będzie mieć osoba, która trafi do szpitala w dniu wyborów. Jak wyjaśnia Gajzler, komisja wyborcza do spisu wyborców dopisuje osoby, które do jednostki przybyły najpóźniej dzień przed wyborami. - W przypadku osoby, która przybyła do jednostki w dniu głosowania, nie ma możliwości sprawdzenia, czy nie oddała już głosu - dodaje. Taka osoba będzie mogła oddać głos, tylko jeśli ma zaświadczenie o prawie do głosowania - dodaje Gajzler. Takie zaświadczenie umożliwia głosowanie w dowolnym miejscu w kraju i za granicą.

Osoby głosujące w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz w domach studenckich będą ujęte w spisach wyborców w tych jednostkach także w przypadku ewentualnej drugiej tury wyborów. Ci, którzy opuścili daną jednostkę po pierwszej turze, mogą dopisać się do spisu wyborców w miejscu zamieszkania, jeśli udokumentują, że ją opuścili po pierwszej turze.

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja. W pierwszej turze zmierzy się 11 zarejestrowanych przez PKW kandydatów. Jeśli żaden z nich nie zdobędzie ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura głosowania; przejdzie do niej dwóch kandydatów z najlepszym wynikiem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.