Wydatki samorządowe winny odciążyć domowe budżety na opiekę

RYNEK OPIEKI

Autor: ekai.pl/Rynek Seniora   15 stycznia 2016 12:13


Wydatki samorządowe winny odciążyć domowe budżety na opiekę Na zdj. prof. Piotr Błędowski Fot. PTWP Paweł Pawłowski

Należy dążyć do tego, żeby samorządowcy działali zgodnie ze zintegrowanym systemem świadczenia usług pielęgnacyjnych i opiekuńczych, który w mniejszym lub większym stopniu będzie finansowany ze środków publicznych - powiedział prof. SGH Piotr Błędowski, wiceprzewodniczący zarządu Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego

13 stycznia podczas panelu dyskusyjnego w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie prof. Błędowski mówił m.in. o najważniejszych zadaniach, które stoją przed samorządami w związku z opieką senioralną.

Po pierwsze, trzeba wspierać te formy ich aktywności, które pozwolą połączyć obowiązki rodzinne z zawodowymi ich rodzin.

Po drugie, jest coraz więcej organizacji pozarządowych, szczególnie Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które odgrywają niezwykle istotną rolę, gdyż przede wszystkim w istotniej mierze zastępują rozmaite więzi społeczne, które zostały zerwane lub osłabione. Nie dość doceniona jest też rola wolontariatu.

Ważnym elementem w opiece senioralnej jest też rozwój usług bytowych, przedłużających okres samodzielności 60- 70-letnich "singli".

Warto zwrócić uwagę, że doświadczenia krajów zachodnioeuropejskich prowadzą do tego, że jeśli opieka nad seniorem obciąża budżet domowy, wcześniej czy później taka rodzina zwraca się o pomoc do samorządu.

Na Zachodzie w związku z tym od dawna poszukuje się rozwiązań, by wydatki samorządowe odciążyły konkretne budżety domowe. Dlatego należy dążyć do tego, żeby samorządowcy działali zgodnie ze zintegrowanym systemem świadczenia usług pielęgnacyjnych i opiekuńczych, który będzie finansowany ze środków publicznych i stworzy przy tym nowe miejsca pracy.

- Starzenie się jest więc nie tylko wezwaniem, ale też szansą dla lepszego funkcjonowania społeczności lokalnych - zakończył prof. Błędowski.

Więcej: www.ekai.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.