Wyroki ETPC: problemy z umieszczaniem ubezwłasnowolnionych w DPS-ach

RYNEK OPIEKI

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Seniora   16 marca 2016 12:30


Wyroki ETPC: problemy z umieszczaniem ubezwłasnowolnionych w DPS-ach Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał dla Polski niekorzystne wyroki ws. umieszczania osób ubezwłasnowolnionych w DPS-ach. Fot. Stephen Colebourne/Flickr.com (CC BY-ND 2.0)

Europejski Trybunał Praw Człowieka, wydając wyroki ws. dwóch osób - podpieczonych domów pomocy społeczne wskazał, że polskie władze nie podjęły efektywnych środków zmierzających do wykonania wyroków ani na poziomie indywidualnym, ani generalnym.

Oboje skarżący, pomimo upływu kilku lat od wydania wyroku przez ETPC, w dalszym ciągu pozostają w DPS-ach, a polskie przepisy regulujące umieszczenie w nich osób ubezwłasnowolnionych naruszają Konwencję Europejską - donosi Rzeczpospolita.

W pierwszej połowie marca 2016 r. Komitet Ministrów Rady Europy wezwał Polskę do wykonania ww. wyroków. Odnosząc się do środków generalnych, Komitet zwrócił uwagę na działania w zakresie upowszechnienia wśród polskich sądów standardów płynących z obu wyroków ETPC. Organ decyzyjny Rady Europy podkreślił, że sąd wydając zgodę na umieszczenie w DPS-ie musi rozważyć, czy stan zdrowia psychicznego osoby ubezwłasnowolnionej uzasadnia pozbawienie jej wolności.

Komitet zaapelował także do polskich władz o przyznanie osobom ubezwłasnowolnionym prawa do zaskarżania decyzji dotyczących umieszczenia w DPS-ach oraz zarekomendował wprowadzenie mechanizmu periodycznej kontroli sądowej co do zasadności i legalności dalszego pobytu w zakładzie.

Komitet zwrócił się do rządu polskiego o przedstawienie szczegółowego sprawozdania z działań legislacyjnych oraz spodziewanego terminu ich przyjęcia do 1 lipca 2016 r.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.