
Na Śląsku brakuje ośrodków dla seniorów, a mimo to zamknięto teraz jeden z nich w Chorzowie. Był odpłatny, bo NFZ finansuje jedynie całodobową opiekę dla pacjentów niesamodzielnych w Zakładach Opieki Leczniczej oraz opiekę w domu pacjenta.
Pewnym rozwiązaniem w opiece nad seniorami ma być tworzenie domów dziennego pobytu dla seniorów w ramach programu "Senior-Wigor". W województwie śląskim do tego ministerialnego programu zgłosiło się w drugiej edycji 19 placówek (najwięcej w kraju), 14 z nich to działające w trybie stacjonarnym, całodobowym - domy pomocy społecznej, 5 - to placówki, które chciałyby rozpocząć działalność na rzecz seniorów.
Dziś trudno znaleźć placówkę dzienną, która w sposób kompleksowy zajmuje się osobami starszymi w województwie śląskim.
Jak informował wcześniej Dziennik Gazeta Prawna, w drugiej edycji konkursu "Senior-WIGOR" rozstrzyganej w sierpniu, do urzędów wojewódzkich wpłynęło 148 wniosków, ale tylko 51 z nich dotyczyło utworzenia nowych placówek. Po raz drugi pojawił się również problem z krótkimi terminami - na złożenie wniosku i na uruchomienie domu.
W roku 2016 najwięcej ofert (poza Śląskiem) zostało złożonych w woj. wielkopolskim - 16) i mazowieckim - 15. Najmniej wniosków (po cztery) zgłosiło woj. opolskie, podlaskie i kujawsko-pomorskie - podsumowuje DGP.
Większość ofert dotyczyła utrzymania domów powstałych w roku 2015.
Więcej: www.katowice.tvp.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych