Za pobyt w DPS-ie trzeba zapłacić nawet wtedy, gdy w skierowaniu nie ma ceny

RYNEK OPIEKI

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Seniora   16 czerwca 2016 12:36


Za pobyt w DPS-ie trzeba zapłacić nawet wtedy, gdy w skierowaniu nie ma ceny Gmina nie musi w skierowaniu do DPS-u określać wysokości opłat, by móc potem domagać się ich zwrotu. Fot. PTWP Piotr Waniorek

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że gmina może dochodzić zwrotu wydatków na pokrycie kosztów pobytu w domu pomocy społecznej nawet wówczas, gdy w początkowych umowach nie określiła wysokości opłat i kręgu zobowiązanych do ich poniesienia - informuje Rzeczpospolita.

Gmina może dochodzić zwrotu wydatków na pokrycie kosztów pobytu w domu pomocy społecznej od rodziny pensjonariusza także w sytuacji, gdy w decyzji o skierowaniu do placówki nie określiła wysokości opłat i kręgu zobowiązanych do ich poniesienia - uznał 14 czerwca 2016 r. Naczelny Sąd Administracyjny. 

Zgodnie z art. 59 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej właśnie w decyzji o skierowaniu osoby do DPS-u należy określić kwotę opłaty za pobyt, a także krąg osób zobowiązanych do jej ponoszenia. Na tej podstawie gmina może dochodzić zwrotu poniesionych zastępczo kosztów pobytu, np. od dzieci czy wnuków. Jednak - zdaniem NSA - nie jest to bezwzględny warunek do tego, by gmina domagała się zwrotu środków finansowych. 

Według NSA wysokość opłaty oraz krąg zobowiązanych nie muszą być koniecznie określone w decyzji o skierowaniu do DPS-u - ta nie jest bowiem ostatnią. Organ wydaje także decyzję o umieszczeniu osoby w takiej placówce, a ustalenie zobowiązanych oraz wysokości opłaty może nastąpić w decyzjach późniejszych, a nawet w decyzji zobowiązującej do zwrotu gminie poniesionych wydatków.

Więcej: www.rp.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR