Zachodniopomorskie: dotacja z programu Opieka 75+ na domy dziennego pobytuPAP/Rynek Seniora - 29 maja 2018 10:00


Blisko 12 mln zł trafi w tym roku do zachodniopomorskich samorządów i podmiotów niepublicznych w ramach programów rządowych Maluch plus i Opieka 75 plus, w tym 7,5 mln zł do beneficjentów z regionu koszalińskiego. W poniedziałek (28 maja) w Koszalinie i Szczecinie podpisano stosowne umowy.

Wiceminister SWiA Paweł Szefernaker poinformował w poniedziałek w Koszalinie podczas uroczystości podpisania umów z beneficjentami dofinansowania z programów Maluch plus i Opieka 75 plus, że większość z przyznanych środków dla województwa zachodniopomorskiego trafi do regionu koszalińskiego.

W programie Opieka 75 plus ponad 490 tys. zł na ok. 700 tys. zł przyznanych zostało na realizację wniosków z Pomorza Zachodniego.

Szefernaker podkreślił, że na tle innych województw, zachodniopomorskie w staraniach o pieniądze z obu programów, wypada bardzo dobrze. Dodał, że to też przykład na to, że rząd - bez względu na to kto rządzi w samorządach - przeznacza środki tam, gdzie są one potrzebne.

Dodał, że program Maluch Plus to wsparcie i inwestycja "w najmłodsze pokolenie" zaś program Opieka 75 Plus ma pomóc w opiece nad seniorami.

W ramach programu Opieka 75 Plus, który jest wsparciem przy tworzeniu m.in. dziennych domów opieki dla seniorów, dotację na łączną kwotę ponad 490 tys. zł przyznano w regionie koszalińskim miastom i gminom z powiatów: białogardzkiego, choszczeńskiego, drawskiego, kołobrzeskiego, koszalińskiego, sławieńskiego, szczecineckiego i świdwińskiego.

Program Maluch Plus wraz z programem Opieka 75 Plus zostanie wprowadzony w Świnoujściu, mieście i gminie Gryfino oraz w gminie Węgorzyno. Gmina wiejska Stargard podpisała natomiast umowę na program Opieka 75 Plus.