Zachodniopomorskie: niedostateczne finansowanie opieki długoterminowej
Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   04 maja 2015 09:41

Zachodniopomorskie ma najwyższe w Polsce wskaźniki poprawy stanu zdrowia oraz jakości konsumenckiej opieki zdrowotnej i najgorszą efektywność ekonomiczną - podsumowują autorzy raportu firma doradcza PwC oraz portal dane-i-analizy.pl.

Autorzy raportu przyglądali się m.in. wydatkom NFZ na leczenie szpitalne i ambulatoryjne (tu województwo wypada średnio - 8. pozycja w rankingu województw). Także na leczenie jednodniowe i hospitalizacje (w ostatniej trójce).

Jak opiniują eksperci, na świecie dąży się do tego, by maksymalnie dużo potrzeb pacjentów realizować poza szpitalem albo w systemie jednodniowym, bo to jest tańsze i bardziej komfortowe dla pacjentów. Ale u nas pacjenci, zwłaszcza starsi, czasem wolą zostać w szpitalu, bo mają poczucie, że są wtedy lepiej zaopiekowani. A podejście usługodawców zależy od tego, jak płatnik płaci. Jeśli lepiej za hospitalizacje, to nie będą dążyli do tańszego leczenia jednodniowego, tylko położą pacjenta na oddziale.

Zachodniopomorski NFZ na opiekę długoterminową w przeliczeniu na mieszkańca w wieku 75+ wydaje tylko 371 zł. Najwięcej śląski - 616 zł, a najmniej łódzki - 279 zł. Autorzy raportu podkreślają, że zachodniopomorski Fundusz w 2014 r. i tak zwiększył te wydatki o 8 proc. i awansował z 11. na 8. miejsce.

- Opieka długoterminowa jest w Polsce niedoszacowana. Takich łóżek jest za mało - mówi prof. Iga Rudawska, kierownik Zakładu Ekonomiki Ochrony Zdrowia Uniwersytetu Szczecińskiego. - Dlatego pacjenci, którzy potrzebują takiej pomocy, trafiają na inne oddziały, np. internę, która jest droższa.

Więcej: www.gazeta.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.