Zakład opiekuńczo-leczniczy: co jest za darmo, a za co trzeba zapłacić?

RYNEK OPIEKI

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   17 lutego 2016 10:55


Zakład opiekuńczo-leczniczy: co jest za darmo, a za co trzeba zapłacić? W zakładzie opiekuńczo-leczniczym świadczącym usługi przez NFZ za część z nich trzeba zapłacić. Fot. Piotr Waniorek

Pacjent przebywający w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, pielęgnacyjno-opiekuńczym czy w zakładzie rehabilitacji leczniczej płaci za zakwaterowanie i wyżywienie, jednak nie więcej jak 70 proc. swojego miesięcznego dochodu - informuje na łamach Gazety Wyborczej Anna Leder, rzecznik prasowa łódzkiego oddziału NFZ. Za co pacjent musi jeszcze zapłacić, a co ma za darmo?

Miesięczna opłata za zakwaterowanie i wyżywienie wynosi 250 proc. najniższej emerytury, jednak nie może być wyższa niż kwota odpowiadająca 70 proc. miesięcznego dochodu pacjenta. Pobieranie od pacjentów lub ich rodzin wyższych dopłat na leczenie jest łamaniem prawa - twierdzi rzecznik.

Anna Leder informuje ponadto, że w zakresie koniecznym do wykonania świadczeń gwarantowanych placówka medyczna musi zapewnić pacjentowi nieodpłatnie badania diagnostyczne, leki, a także zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne takie jak: wózki, kule, laski oraz pieluchomajtki czy pieluchy anatomiczne.

Według rzecznik rodziny chorych nie mogą być zobowiązywane do przynoszenia pieluch, opłacania transportu na konsultacje, np. do poradni specjalistycznych, czy do opłacania wizyt u specjalistów.

Każdy chory, który spełnia kryteria przyjęcia do zakładu, powinien być przyjęty bez względu na wysokość emerytury, zgodnie z prowadzoną przez zakład kolejką oczekujących. 

W przypadku niezgodnych z prawem praktyk Anna Leder radzi, by interweniować u kierownika zakładu lub - jeśli to nie poskutkuje - zawiadomić lokalny oddział NFZ.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.