Założycielka hospicjum siostra Michaela Rak laureatką Nagrody „Chluba Litwy”

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   14 marca 2018 09:32


Założycielka hospicjum siostra Michaela Rak laureatką Nagrody „Chluba Litwy” Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Założycielka i dyrektorka pierwszego na Litwie hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki, polska zakonnica Michaela Rak znalazła się wśród laureatów Nagrody „Chluba Litwy” przyznawanej z okazji Dnia Odrodzenia Niepodległości Litwy z inicjatywy prywatnej telewizji TV 3.

Siostra Rak odebrała nagrodę w kategorii "Opiekun Roku" podczas niedzielnej uroczystości, na której była m.in. prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. W prezencie od Litewskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu siostra otrzymała roczny karnet na spektakle operowe.

- Tę nagrodę odbieram jako słowo "dziękuję" dla wszystkich, którzy tworzą misję hospicyjną - powiedziała w poniedziałek (12 marca) siostra Rak. - To ja staję na scenie, odbieram nagrodę, ale w codzienności hospicyjnej bohaterami są ci, którzy zmagają się ze swoją chorobą, ich bliscy i cały zespół pracowników, wolontariuszy, dzięki którym to miejsce, które mogłoby odstraszać i tworzyć przestrzeń rozdarcia i zagubienia, staje się przestrzenią bliskości, spełnienia i pewności - dodała.

Siostra wskazała też, że "taka nagroda (...) jest potwierdzeniem tych wartości, które w hospicjum są naszą codziennością".

W uzasadnieniu przyznania Nagrody "Chluba Litwy" w kategorii "Opiekun Roku" organizatorzy napisali, że "nazywana wulkanem zakonnica z Polski przybyła na Litwę mając 3 złote, od których rozpoczęła się historia pierwszego na Litwie hospicjum".

"Dla chorych, którym medycyna już nie jest w stanie pomóc, siostra puka do wszystkich drzwi. Chęć pomocy godnego odejścia do innego świata doprowadziła Michaelę nawet do Litwina Jonasa Żmuidzinasa pracującego w NASA, który na rzecz hospicjum przekazał swoją naukową premię, a także do Boba Dylana, u którego poprosiła ofiarować swoją Nagrodę Nobla" - czytamy w uzasadnieniu. Podkreśla się w nim, że siostry "zapał i energia udziela się wszystkim, ale przede wszystkim powoduje, że ostatnie dni chorych są pogodniejsze".

Tegoroczna Nagroda "Chluba Litwy" jest kolejną dla wileńskiego hospicjum. W 2014 roku nagrodę przyznano młodej wolontariuszce - wówczas uczennicy wileńskiej, polskiej szkoły Justynie Awgul.

Wileńskie Hospicjum błogosławionego księdza Michała Sopoćki powstało w 2012 roku. Przyjęło już 3 tys. pacjentów. Placówka ma 14 łóżek, ale gdy jest potrzeba dostawiane są dodatkowe. Działa też hospicjum domowe, które czasami obsługuje nawet 60 osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR