Zamieszanie z opłatami w DPS „Dom Kombatanta” w Łodzi

RYNEK OPIEKI

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Seniora   27 lipca 2015 13:15


Zamieszanie z opłatami w DPS „Dom Kombatanta” w Łodzi Od seniorów z "Domu Kombatanta" pobierane jest 20-40 zł miesięcznie. Fot. Archiwum

ZUS przekazuje na konto Domu Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta” w Łodzi niewłaściwy odsetek od dochodów mieszkańców. Zdaniem dyrektora DPS winne są przepisy. Według ZUS - to efekt zaniedbania ze strony placówki.

ZUS powinien przekazać na konto DPS 70 proc. emerytury netto mieszkańca. W przypadku 30 z 42 osób przebywających w „Domu Kombatanta” tak się jednak nie dzieje.

Brakującą kwotę od podopiecznych co miesiąc pobiera księgowa placówki w gotówce. To kwoty niewielkie kwoty - rzędu 20-40 zł. Mieszkańcy nie rozumieją jednak, dlaczego tak się dzieje.

Andrzej Otwinowski, p.o. dyrektora DPS, tłumaczy, że zamieszanie jest efektem rozbieżności w dwóch aktach prawnych. Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej opłatę za pobyt w DPS ustala się na podstawie całego dochodu mieszkańca w wysokości 70 proc. tego dochodu, natomiast ZUS potrąca ze świadczenia jedynie 65 proc. na ten cel.

Co innego twierdzi Zakład. Monika Kiełczyńska, rzecznik I Oddziału ZUS w Łodzi wyjaśnia, że to dyrektor placówki wskazuje kwotę, która jest przekazywana domowi pomocy społecznej przez ZUS.

Przypomina, że po waloryzacji emerytur dyrektorzy powinni na nowo ustalić wysokość kwoty potrąceń i powiadomić o niej ZUS. Zaniechanie takiego działania może także mieć wpływ na powstanie rozbieżności pomiędzy potrąceniami dokonywanymi przez ZUS, a należną ośrodkowi kwotą.   

Więcej: www.dzienniklodzki.pl

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.