Zasiłek dla opiekunów dorosłych niepełnosprawnych przysługuje, gdy…

RYNEK OPIEKI

Autor: wyborcza.pl/Rynek Seniora   02 lutego 2016 16:28


Zasiłek dla opiekunów dorosłych niepełnosprawnych przysługuje, gdy… Aby dostać specjalny zasiłek opiekuńczy, trzeba zrezygnować z pracy lub nie podejmować żadnego zajęcia zarobkowego. Fot. Fotolia

Opiekunowie niepełnosprawnych dorosłych mogą się starać o zasiłek. Trzeba spełnić długą listę warunków, by go otrzymać - opisuje "Gazeta Wyborcza".

Zasiłek dla opiekunów dorosłych niepełnosprawnych wynosi 520 zł miesięcznie na rękę i od lat nie rośnie. Rodzice niepełnosprawnych dzieci dostają ponad dwa razy tyle - od 1 stycznia tego roku 1,3 tys. zł miesięcznie.

Pierwszym warunkiem jest kryterium dochodowe. Nie może ono przekroczyć 764 zł na osobę miesięcznie. Pod uwagę bierze się łączne dochody rodziny opiekuna i podopiecznego. Wystarczy, że dochód jest o kilka złotych wyższy, i świadczenie się nie należy. A wtedy opiekun nie ma prawa do składek emerytalnych i rentowych oraz ubezpieczenia zdrowotnego.

Drugim warunkiem jest obowiązek alimentacyjny. Według przepisów obowiązek alimentacyjny ciąży na krewnych w linii prostej, czyli wstępnych (rodzice, dziadkowie) i zstępnych (dzieci, wnuki), a także na rodzeństwie. Zasiłku nie dostanie bratanica, która opiekuje się 90-letnią ciotką, choćby ta nie miała własnych dzieci, ani też sąsiadka.

Aby dostać specjalny zasiłek opiekuńczy, trzeba jeszcze zrezygnować z pracy lub nie podejmować żadnego zajęcia zarobkowego - to warunek trzeci. Ten ostatni zapis jest korzystny dla osób bezrobotnych lub zwolnionych przez pracodawcę. Bez przeszkód mogą się starać o zasiłek.

W wielu rodzinach jeden małżonek - emeryt lub rencista - opiekuje się drugim. Ale specjalny zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, gdy:
- opiekun ma prawo do renty, emerytury, renty rodzinnej, socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego, świadczenia kompensacyjnego, zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego;
- pobiera już specjalny zasiłek dla opiekuna lub świadczenie pielęgnacyjne;
- podopieczny trafił do rodziny zastępczej, domu dziecka lub innej placówki zapewniającej całodobową opiekę.

Zasiłku nie dostanie opiekun, który sam ma orzeczoną niepełnosprawność.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.