Zasiłek opiekuńczy przysługuje także wnukom choregoDziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora - 11 maja 2016 12:19


Zasiłek opiekuńczy mogą otrzymać nie tylko dzieci, ale także wnuki zajmujące się starszym i niepełnosprawnym członkiem rodziny - podaje Dziennik Gazeta Prawna, powołując się na Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.


Zasiłek opiekuńczy (520 zł netto miesięcznie) przysługuje osobom, które zajmują się chorym o stwierdzonym znacznym stopniu niepełnosprawności lub znacznie ograniczonej możliwości samodzielnej egzystencji. Mogą to być także wnuki chorej i niesamodzielnej osoby - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, rozpatrując sprawę wnuczki schorowanej 94-latki. 

Wsparcie finansowe nie przysługuje jednak każdemu. Na ubiegających się o zasiłek musi ciążyć obowiązek alimentacyjny (zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym). Ponadto nie mogą oni podejmować zatrudnienia lub musieli z niego zrezygnować, by móc sprawować opiekę nad chorym.

Tak było właśnie w przypadku wnuczki chorej, która przestała pracować jako cukiernik, by spędzać powyżej ośmiu godzin dziennie w mieszkaniu babci.

Więcej: www.gazetaprawna.pl