Ziobro: bulwersującą sprawą śmierci w domu opieki zajmie się prokuratura okręgowa
Autor: PAP/Rynek Seniora   12 października 2016 16:53

Sprawa śmierci pięciu podopiecznych Domu Schronienia w Zgierzu trafi do prokuratury okręgowej, będzie objęta nadzorem łódzkiej prokuratury regionalnej i Prokuratury Krajowej - poinformował w środę (12 października) prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

We wtorek (11 października), po informacjach dotyczących niewłaściwej opieki nad pensjonariuszami i interwencji służb wojewody łódzkiego, podjęto decyzję o przewiezieniu 13 pensjonariuszy placówki do zgierskich szpitali; pięć osób tej nocy.

- W miarę wpływania informacji będziemy mogli, jeśli to nie będzie ze szkodą dla śledztwa, informować państwa o ustaleniach w tej, jak się wydaje, drastycznej i bulwersującej sprawie, bo jeśli potwierdzą się te fakty, że kilka osób zmarło w ciągu krótkiego czasu, to sprawa jest na pewno społecznie bulwersująca i wymaga precyzyjnego wyjaśnienia - powiedział Ziobro podczas środowej konferencji prasowej.

O sprawie - jak poinformował Ziobro - z łódzkim prokuratorem regionalnym rozmawiał prokurator krajowy Bogdan Święczkowski.

Niewłaściwa opieka
Czynności procesowe rozpoczęła zgierska prokuratura rejonowa. Chodzi o Dom Schronienia Samotnych, Starszych i Potrzebujących oraz Samotnej Matki w Zgierzu. Śledczy badają, czy przebywający w placówce nie byli w niej narażani na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia bądź ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Planowane są m.in. sądowo-lekarskie sekcje i przesłuchania świadków. Śledztwo jest prowadzone ws. nieumyślnego spowodowania śmierci, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat pięciu.

Zdaniem prokuratury kluczowe znaczenie w sprawie będzie miało ustalenie, czy śmierć pięciu pensjonariuszy może być w związku z warunkami bytowymi w placówce oraz niewłaściwą opieką nad podopiecznymi. Sprawdzone zostaną również zasady funkcjonowania placówki i to, czy przy jej prowadzeniu wypełnione były wszelkie wymogi formalne.

W treści zawiadomienia do Prokuratury Rejonowej w Zgierzu, które wysłał prezydent tego miasta, przekazał on informacje Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej wskazujące na to, że w ostatnim okresie w placówce, w której przebywało ok. 100 osób, część pensjonariuszy mogła być źle traktowana. Kilka osób miało zgłaszać m.in., że nie otrzymuje swoich świadczeń. 

Czytaj: Prokuratura wszczyna śledztwo. Zmarło pięcioro podopiecznych domu opieki w Zgierzu

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR