Zwierzęta w DPS-ach to rzadkość, choć przepisy tego nie zabraniają

RYNEK OPIEKI

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   08 września 2015 12:54


Zwierzęta w DPS-ach to rzadkość, choć przepisy tego nie zabraniają Chęć opieki nad ukochanym zwierzęciem często powstrzymuje starszych ludzi przed zamieszkaniem w DPS-ie. Nawet, jeśli oni sami potrzebują wspracia. Fot. Elizabeth Tersigni, Flickr.com (CC BY 2.0)

Dla starszych ludzi skierowanie do domu pomocy społecznej często łączy się z koniecznością rozstania z ukochanym zwierzęciem. Nie musi ta być, ponieważ przepisy nie zabraniają trzymania zwierząt w placówkach. DPS-y, które się na to godzą wciąż należą jednak do rzadkości.

To, czy podopieczny domu pomocy społecznej może mieć zwierzę zależy od regulaminu placówki (który ustala jej dyrekcja) oraz od uzgodnienia tego z sanepidem.

Zwierzęta muszą być pod opieką weterynarza, który kontroluje ich stan zdrowia i szczepi. Nie wolno im wchodzić do pomieszczeń, gdzie są przygotowywane posiłki. W przypadku pokojów kilkuosobowych na obecność zwierzaka muszą wyrazić zgodę wszyscy mieszkańcy.

„Gazeta Wyborcza” opisuje przypadek mieszkanki DPS w Chumiętkach (Wielkopolskie), która z chwilą zamieszkania w ośrodku musiała rozstać się z ukochanym psem. Jak stan po przeprowadzeniu się do DPS-u pogorszył się. Pies trafił do schroniska, na szczęście szybko trafił do nowej rodziny.

Okazuje się, że nie tylko ta placówka nie zgodziła się na to, by pies zamieszkał na jej terenie. Podobnie było w innych DPS-ach, do których dzwonili dziennikarze z pytaniem o przyjęcie starszej kobiety z psem. Wszędzie słyszeli odpowiedź, że jest to niemożliwe.

Więcej: www.wyborcza.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.