Płock: powstanie książka ze wspomnieniami najstarszych mieszkańców

Strona Główna

Autor: PAP/Rynek Seniora   22 marca 2018 09:13


Płock: powstanie książka ze wspomnieniami najstarszych mieszkańców Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Powstanie książka ze wspomnieniami najstarszych mieszkańców Płocka (Mazowieckie) o historii miasta i jego życiu codziennym. Znajdą się w niej osobiste relacje, np. opowiadane wnuczkom przez babcie i dziadków, a także rodzinne fotografie oraz rysunki dzieci.

- Cel jest taki, by książka zawierała wspomnienia, które nosi się w sercu, by były to opowieści o tym, jak dawniej wyglądał Płock, jak żyli jego mieszkańcy - powiedziała Ewa Magierska, na co dzień lekarz, która wspólnie z mężem przygotowuje projekt.

Magierscy prowadzą od kilku już lat zespół muzyczny "Santiago", działający przy parafii św. Jakuba w Imielnicy - dzielnicy Płocka, do którego należą dzieci w wieku od 11 do 16 lat. W 2017 r. grupa przygotowała wspólnie "Filmową pocztówkę z Płocka", przewodnik po mieście, który obecnie dostępny jest na YouTube.

Obecny projekt, czyli wspomnienia osób starszych, realizowany będzie w formie rozmów seniorów z dziećmi, które zostaną zarejestrowane na video lub spisane. W efekcie powstanie książka, która - jak powiedziała Magierska - być może ukaże się w styczniu 2019 r., przy okazji corocznych obchodów Dnia Babci i Dnia Dziadka.

- Chcielibyśmy, żeby z jednej strony dzieci poznały żywą historię, opowiadaną przez kogoś, kto przeżył relacjonowane wydarzenia, a z drugiej strony chodzi nam też o to, by ci starsi ludzie mogli podzielić się swymi opowieściami, by nie zostali sami ze wspomnieniami w przysłowiowych "czterech ścianach" - podkreśliła Magierska.

- Jestem lekarzem i na co dzień widzę, jak starsi ludzie są spragnieni rozmów, a czasem czują się odrzuceni i niepotrzebni, co jest bardzo smutne - dodała. - Chciałabym, żeby książka, która powstanie na podstawie rozmów z najstarszymi mieszkańcami Płocka, była ilustrowana fotografiami z ich domowych archiwów, a także rysunkami dzieci - wyjaśniła.

Magierska przyznała, że pomysł na rozmowy, dotyczące wspomnień o dawnym Płocku, zrodził się, gdy w ubiegłym roku udało się zrealizować filmową opowieść o mieście i jego zabytkach, w którym przewodnikami są dzieci, członkowie zespołu "Santiago".

- Okazało się, że była to dla nich fajna przygoda, że z ciekawością zapoznawali się z różnymi tematami, o których później sami opowiadali w filmie. Stąd powstał pomysł, by pójść krok dalej, by utrwalić wspomnienia najstarszych mieszkańców miasta w formie rozmów z dziećmi - powiedziała współautorka projektu.

Chętni do wspólnych rozmów i wspomnień o dawnym Płocku, z udziałem osób starszych i dzieci - w tym babć, dziadków i ich wnuczków - mogą zgłaszać się do tamtejszej parafii św. Jakuba lub parafii katedralnej św. Zygmunta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR