Prawie 250 nowych domów i klubów dla seniorów może powstać dzięki dofinansowaniu z tegorocznej edycji programu Senior plus - poinformowała we wtorek (12 lutego) minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Do dofinansowania zarekomendowano w sumie 664 oferty.
Rośnie liczba kontroli, jakim podlegają placówki opiekuńcze - zapewnił w czwartek (17 stycznia) w Sejmie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki. W 2017 r. nałożono 39 kar na osoby prowadzące taką działalność bez zezwolenia.
Przez wiele lat wydłużał się średni czas naszego życia, a stan zdrowia poprawiał. Ten trend - jak zaznaczają specjaliści - jednak hamuje, w czym istotnie pomaga polska dieta. Jak wskazuje GUS, triumfują w niej alkohol, cukier i czerwone mięso.
80 mln zł na tworzenie i prowadzenie Dziennych Domów i Klubów "Senior+”, kontynuacja rządowego programu na rzecz Aktywizacji Społecznej Osób Starszych (ASOS) czy więcej pieniędzy dla osób otrzymujących świadczenia na najniższym poziomie - tak podsumowało działania MRPiPS w 2018 r.
Podniesienie jakości i poziomu życia seniorów zakłada dokument "Polityka społeczna wobec osób starszych 2030. Bezpieczeństwo - Uczestnictwo - Solidarność", który we wtorek (30 października) przyjął rząd - przypomina MRPiPS. Strategia zacznie obowiązywać od 2019 r.
Większość skontrolowanych samorządów nie posiadała rozeznania w sytuacji i potrzebach osób starszych. Część nie potrafiła nawet określić, ilu seniorów żyje na ich terenie - wynika z raportu NIK.
W Polsce brakuje około 20 tys. opiekunów osób starszych i ten problem z każdym rokiem będzie narastał z powodu szybkiego starzenia się społeczeństwa - uważają eksperci, z którymi rozmawiała PAP.
Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej (z maja br.) czynnych zawodowo lekarzy jest 134 865 oraz 36 513 lekarzy dentystów. Z tej liczby 33 683 lekarzy i 7 311 lekarzy dentystów osiągnęło już wiek emerytalny. Gdyby rzeczywiście udali się na zasłużony odpoczynek, mielibyśmy do czynienia z prawdziwym dramatem w każdym ogniwie...
Prawie 20 procent gmin w Polsce nie zapewnia osobom starszym opieki w miejscu zamieszkania, mimo iż należy to do ich obowiązków. Problemem jest też brak określonych standardów takiej opieki - informuje NIK w opublikowanym w środę (18 lipca) raporcie dot. usług opiekuńczych.
Zmiany w ustawie o pomocy społecznej oraz wprowadzenie rządowego dokumentu poświęconego seniorom to działania, które mają pomóc w zwiększeniu ich bezpieczeństwa - powiedziała w rozmowie z PAP wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych