Znacznie spadła liczba oczekujących na endoprotezoplastykę stawu biodrowego: w I półroczu 2023 r. mamy 48 tys. osób oczekujących, a nie jak w 2018 r. – 85 tysięcy - mówił dziś prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak.
Chirurdzy ze szpitala uniwersyteckiego w Rzeszowie przeprowadzili dwie operacje raka odbytnicy w asyście robota chirurgicznego da Vinci. To pierwsze tego typu zabiegi wykonane w województwie podkarpackim.
Nowa funkcjonalność mObywatel. Teraz na Internetowe Konto Pacjenta (IKP) zalogować się już można także za pomocą tej aplikacji. Zmienił się też wygląd strony login.gov.pl.
Jak poinformowało Centrum e-Zdrowia od lipca 2023 na Internetowym Koncie Pacjenta są dostępne elektroniczne zlecenia na wyroby medyczne.
Ministerstwo Zdrowia wprowadza ważne zmiany w wykazie wyrobów medycznych na zlecenie. Dotyczą m.in. diabetyków, chorych kardiologicznie czy pacjentek onkologicznych. Do refundacji włączono nowe wyroby, zmieniono również niektóre limity.
Od 1 lipca zostaną uruchomione elektroniczne zlecenia na wyroby medyczne. To duża zmiana dla aptek i pacjentów. Jeszcze do 30 września wystawianie e-zleceń będzie fakultatywne, natomiast od 1 października 2023 obowiązkowe. Nowe zasady wyjaśnia NFZ.
Ministerstwo Zdrowia pokazało projekt nowego obwieszczenia refundacyjnego. Oprócz zmian w programach lekowych, Lekach 75+ i Ciąża Plus, na liście opatrunki specjalistyczne mają nowe kategorie.
Kości, zęby czy implanty medyczne z polimerów wydrukuje drukarka 3D na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. Uczelnia otrzymała ją w ramach współpracy z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym.
Istnieje szansa, że pacjenci z ranami przewlekłymi w końcu otrzymają szerszy dostęp do opatrunków specjalistycznych. Powstać ma nowa kategoryzacja grup limitowych w ramach listy refundacyjnej.
14 dni na konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe: tyle czasu mają podmioty, zainteresowane zmianami, jakie Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić w zakresie kolejek do lekarzy oraz wyrobów medycznych. Właśnie opublikowano projekt zmienionego rozporządzenia, które pierwotnie wydane zostało w 2019 r. Jakie są założenia?