Bezprawne kolejki po sprzęt medyczny dla osób starszych

WYROBY MEDYCZNE

Autor: DKX, DGP/Rynek Seniora   20 stycznia 2015 11:22


Bezprawne kolejki po sprzęt medyczny dla osób starszych

Oddziały wojewódzkie NFZ wprowadzają okresowo listy oczekujących na potwierdzenie i realizację zleceń na zaopatrzenie w wybrane wyroby medyczne wydawane na zlecenie - poinformował Rzecznik Praw Obywatelskich.

Zdaniem prof. Ireny Lipowicz, RPO,  "praktyka ta nie znajduje potwierdzenia w przepisach ustawowych, a ponadto prowadzi do nierównego traktowania świadczeniobiorców i nierównego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych”.

Tymczasem, jak opisuje "Dziennik Gazeta Prawna", NFZ w niektórych województwach oszczędza na refundacji sprzętu medycznego niezbędnego dla osób starszych i niepełnosprawnych. Do rzecznika praw obywatelskich (RPO) płyną skargi od pacjentów.

System przewiduje, że osoba, która potrzebuje np. wózka inwalidzkiego lub aparatu słuchowego, otrzymuje zlecenie od lekarza, NFZ je potwierdza, a zainteresowany kupuje potrzebny mu przedmiot ze zniżką (od 40 do 90 proc.) w sklepie medycznym. W czterech województwach: łódzkim, podkarpackim, kujawsko-pomorskim i lubelskim NFZ tworzy listy oczekujących na potwierdzenie zlecenia od lekarza. Chorzy czekają na zgodę od trzech miesięcy do nawet pół roku.

Jak informuje Witold Włodarczyk, dyrektor generalny Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED, ograniczenia dotyczą np. aparatów słuchowych, bo NFZ wychodzi z założenia, że nie jest to przedmiot, który ratuje życie, więc pacjent może poczekać.

NFZ się broni, że musi tak postępować, bo ma niewystarczający budżet na refundację wyrobów medycznych. W tym roku fundusz przeznaczy na ten cel prawie 866 mln zł, a potrzeby są dużo większe.

RPO podkreśla jednak, że ustawa o refundacji nie zawiera przepisów pozwalających na tworzenie listy oczekujących na potwierdzenie i realizację zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne wydawane na zlecenie, jak również nie upoważnia do uregulowania tej sprawy w drodze przepisów wykonawczych.

Dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich w wystąpieniu do Ministerstwa Zdrowi prosi o podjęcie działań w celu uregulowania zasad tworzenia kolejek na wyroby medyczne zgodnie z obowiązującymi standardami konstytucyjnymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.