Dostęp do pieluchomajtek i sprzętu pomocnicznego: czy zmiana systemu wyjdzie nam na dobre?

WYROBY MEDYCZNE

Autor: Jacek Janik/Rynek Zdrowia   09 września 2016 12:30


www.rynekzdrowia.pl
Dostęp do pieluchomajtek i sprzętu pomocnicznego: czy zmiana systemu wyjdzie nam na dobre? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ministerialny projekt ustawy regulującej kwestie związane z refundacją wyrobów medycznych, opublikowany 15 czerwca do konsultacji, został skrytykowany nie tylko przez producentów i dostawców wyrobów medycznych, ale przede wszystkim przez środowisko i organizacje pacjenckie.

Ministerstwo zostało zasypane uwagami do projektu ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Wyroby to nie leki

Jednym z głównych zarzutów do projektu ustawy o refundacji wyrobów medycznych jest fakt, że została ona niemal skopiowana z ustawy obejmującej refundację leków. Jak podkreślają specjaliści tej branży, to co sprawdziło się w przypadku leków i przyniosło korzyści dla budżetu, nie może się sprawdzić, ze względu na zupełnie inną specyfikę, w przypadku wyrobów medycznych.

Jeśli zmiany zaproponowane przez resort wejdą w życie w proponowanym kształcie, przyczynią się, zdaniem branży, do upadku tego rynku, a - zdaniem pacjentów - zdecydowanie pogorszą ich sytuację.

Oczekiwanie na ostateczny kształt ustawy jest tym większe, że - jak zapowiedział pod koniec sierpnia, w trakcie spotkania z przedstawicielami Małopolskiego Sejmiku Organizacji Osób Niepełnosprawnych wiceminister Krzysztof Łanda - nie jest planowana żadna konferencja uzgodnieniowa. Większość uwag zgłoszonych do projektu zostanie uwzględniona w ustawie i odpowiednich rozporządzeniach.

Jak przekonuje Witold Włodarczyk, dyrektor generalny OIGWM Polmed, zaproponowane przez MZ marże na wyroby medyczne na poziomie 10 proc. doprowadzą do upadku większości sklepów medycznych.

- Dobry miesięczny obrót sklepu z wyrobami medycznymi to 30-40 tys. zł. Tyle, ile dobra apteka ma w ciągu jednego dnia. Przy proponowanej marży na wyroby medyczne sklepy czeka likwidacja ze względu na brak opłacalności. Za 3-4 tys. zł nie da się zapłacić pracownikowi, uiścić należność za najem lokalu i jeszcze kredytować NFZ - mówi dyrektor Włodarczyk.

- W takiej sytuacji sprzedaż wyrobów medycznych musiałaby zostać scedowana na punkty apteczne, które przeważnie nie są na to przygotowane pod względem logistycznym - dodaje.

Pieluchomajtki jak narkotyki

Przy okazji dyskusji nt. nowelizacji ustawy o wyrobach medycznych wydawanych na zlecenie, zarówno organizacje pacjenckie jak i Naczelna Izba Aptekarska apelują o likwidację absurdów dot. dystrybucji wyrobów medycznych. Sztandarowym przykładem jest sprzedaż refundowanych pieluchomajtek, obwarowana takimi restrykcjami, jakimi nie są poddane nawet narkotyki.

- Sprzedaż pieluchomajtek wiąże się nie tylko z wcześniejszą wizytą w NFZ w celu podstemplowania karty, bez której nie zrealizujemy przepisanej przez lekarza recepty. Kupujący musi się jeszcze dodatkowo wylegitymować w aptece. Mogę bez problemu sprzedać leki psychotropowe dla chorego członka rodziny, ale pieluchomajtek już nie - przypomina Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Z tego powodu, a także ze względu na logistykę (konieczność posiadania dużych powierzchni magazynowych) i niewielki zarobek na sprzedaży pieluchomajtek, tylko 50 proc. punktów aptecznych ma podpisane umowy na sprzedaż wyrobów absorpcyjnych.

O likwidację tego absurdu od dawna upomina się Stowarzyszenie Osób z NTM Uroconti.

- Pacjenci dają sobie radę, bo muszą. Sytuację ratują sklepy z wyrobami medycznymi. Jest w nich zdecydowanie większy wybór - mówi Tomasz Michałek, pełnomocnik zarządu Stowarzyszenia Uroconti ds. międzynarodowych. Potwierdza, że likwidacja sklepów z wyrobami medycznymi byłaby dla pacjentów prawdziwą tragedią.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR