Japonia: zaprezentowano roboty, które mają wspierać osoby starsze

WYROBY MEDYCZNE

Autor: PAP/Rynek Seniora   30 listopada 2017 09:48


Japonia: zaprezentowano roboty, które mają wspierać osoby starsze Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Roboty zaprojektowane do zapewniania kontaktu emocjonalnego swoim użytkownikom zostały zaprezentowane na rozpoczynających się w środę targach (29 listopada) robotyki iREX w stolicy Japonii,Tokio. Przeznaczone są głównie dla osób starszych.

Pocobee to robot, który przypominać ma japońską odmianę szopa - tanuki. Stworzony został przez koncern Toyota, a jego głównym zadaniem jest rejestrowanie głosu użytkownika przy jednoczesnej eliminacji dźwięków tła tak, by przy natychmiastowym zastosowaniu algorytmów rozpoznawania głosu urządzenie gotowe było do prowadzenia rozmowy ze swoim właścicielem.

Robot ma odpowiadać potrzebom wciąż starzejącej się populacji Japonii, stanowiąc rodzaj asystenta dla starszych ludzi, który ułatwiać ma ich codzienne życie, a także dotrzymywać towarzystwa.

Oprócz rozumienia tematyki i kontekstu rozmowy, co ma być możliwe dzięki połączeniu Pocobee z internetem, robot może interpretować emocje wyrażane głosem i w reakcji na nie proponować odpowiednie wspomnienia na bazie danych użytkownika, bądź też przypominać o konieczności wykonania codziennych, rutynowych czynności.

Podobny produkt podczas trwających do soboty targów iREX zaprezentowała firma RayTron. Stworzony przez nią robot - Chapit - przeznaczony jest dla młodszych klientów i swoim wyglądem przypomina misia pluszowego, który może kontrolować klimatyzację oraz oświetlenie w pomieszczeniu, gdzie się znajduje, a także prowadzić rozmowę z użytkownikiem.

Głównym tematem tokijskich targów iREX są urządzenia elektroniczne mające być wsparciem dla ludzi starszych bądź niepełnosprawnych. Wśród nich wyróżniają się urządzenia, których główną funkcją jest podawanie osobom niepełnosprawnym ruchowo przedmiotów, a także pomoc w codziennej rehabilitacji i ćwiczeniach ruchowych.

- Musimy podjąć działania w związku ze starzeniem się japońskiej populacji i myślę, że roboty to odpowiednie remedium na brak zasobów ludzkich w tej dziedzinie - powiedział Shigeaki Yanai, sekretarz generalny Japońskiego Stowarzyszenia Robotyki, dodając że sektor prywatny zdał sobie sprawę z potencjału rynkowego na tym polu i zdecydował się na skoncentrowanie wokół niego swojego biznesu.

Yanai powiedział również, że robotyka to bardzo obiecujący sektor, a ich potencjalne wykorzystanie w usługach przez lata było niedoceniane.

Inne atrakcje japońskich targów robotyki to m. in. humanoidalne roboty takie, jak T-HR3 tworzone przez Toyotę, która powiedziała, że te zdalnie sterowane urządzenia naśladujące sposób poruszania się człowieka mogą wspomagać go np. w wykonywaniu codziennych obowiązków domowych, sprawować opiekę nad starszymi i dziećmi, a także wykonywać niebezpieczne prace przemysłowe w fabrykach bądź przy usuwaniu skutków katastrof naturalnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR