Kupimy taniej soczewki albo chodziki? Producenci i ministerstwo mają różne zdania
Autor: Jacek Janik/Rynek Seniora   07 listopada 2016 14:47

Narzucenie niskiej marży może spowodować, że usługi związane z wyrobami medycznymi staną się nieopłacalne. Związana z tym likwidacja sklepów ograniczy dostęp pacjentów do wyrobów medycznych - obawiają się producenci i dystrybutorzy. MZ zapewnia z kolei, że nowe zasady finansowania wyrobów medycznych pozwolą na uzyskanie dobrych cen, które zapłaci publiczny płatnik, a także kwot, które dopłacać będą pacjenci, aby uzyskać wyrób lepszej jakości.

Jak zapewniał Krzysztof Łanda w trakcie sesji XII Forum Rynku Zdrowia poświęconej planowanej reformie zasad finansowania wyrobów medycznych, zmiany w tym zakresie nie będą następowały w sposób rewolucyjny. - Wiele się zmieni, z korzyścią dla pacjentów, ale nowe zasady będą wprowadzane stopniowo, ewolucyjnie - zapewniał.

Resort otrzymał w trakcie konsultacji społecznych bardzo wiele uwag do projektu noweli ustawy refundacyjnej, wprowadzającej nowy system finansowania wyrobów medycznych. Są one obecnie opracowywane.

- Myślę, że realną datą wejścia w życie ustawy jest 1 kwietnia albo 1 maja 2017 r. - mówił Łanda. Sprecyzował także datę „potencjalnej możliwości skorzystania przez pacjentów z benefitów ustawy”, określając ją na IV kwartał 2017 r.

Ustalenie ceny urzędowej
Zdaniem wiceministra zdrowia ustalenie ceny urzędowej i negocjacje z Komisją Ekonomiczną pozwolą na uzyskanie dobrych cen, które zapłaci publiczny płatnik, a także kwot, które dopłacać będą pacjenci do niektórych wyrobów. Dodał, że ustalanie cen urzędowych w tej procedurze „ma taką siłę jak przetarg centralny”.

Jako drugi najważniejszy filar zmian Krzysztof Łanda wskazał jakość wyrobów medycznych. - Mogę to wytłumaczyć na przykładzie operacji zaćmy. Dzisiaj płatnik płaci 2300 zł za procedurę oraz za wyrób medyczny. Jednak cena wyrobu medycznego, który był wliczany w czasie taryfikacji na rzecz tego zabiegu, wynosiła 450 zł za soczewkę. Nie jest tak, że w Polsce stosowane są - oprócz wyjątkowych przypadków - soczewki za 450 zł - podkreślał.

Wyjaśniał, że większość soczewek jest kupowana za 200-250 zł, ale „ceny bardzo wielu soczewek płacone w szpitalach są na poziomie 70-90 zł”. - W związku z tym, że wyrób medyczny jest rozliczany w ramach procedury, to świadczeniodawca, im tańszy wyrób zastosuje, tym więcej zarobi - analizował.

MZ musi reagować na patologie cenowe
- Nie może dochodzić do takich sytuacji, że w jednym szpitalu rezonans magnetyczny jest kupowany za 8 mln, a w drugim - taki sam - za 22 mln zł. Minister zdrowia musi wtedy mieć możliwość reakcji. Gwarantuję, ze jeżeli określimy minimalne kryteria jakościowe dla tego rezonansu i wynegocjujemy jego cenę urzędową, to w Polsce 22 mln zł za to urządzenie nikt płacić nie będzie - zaznaczył Krzysztof Łanda.

Jak poinformował, zgodnie z założeniami nowej ustawy, minister zdrowia będzie miał podstawę prawną do wydania rozporządzeń co do proponowanych kryteriów jakościowych. Również rozporządzeniem będzie określana wysokość odpłatności.

- Dodatkowo wyroby medyczne, będą poddane procedurze ustalania ceny urzędowej oraz instrumentom dzielenia ryzyka, co jest dodatkowym plusem. Co więcej, niektóre z tych wyrobów będą mogły podlegać refundacyjnemu trybowi rozwojowemu (RTR), a więc skorzystają z części pieniędzy na refundację - precyzował wiceminister.

Wyjaśnił, że gdy ustawa wejdzie w życie, resort zdrowia planuje stopniowo określać grupy wyrobów medycznych.

Wyroby medyczne to nie leki
Jak podkreślał w trakcie sesji Janusz Szafraniec, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych Polmed, branża docenia próbę rozwiązania przez resort zdrowia wielu problemów ją nurtujących. Uważa jednak, że nie wszystkie proponowane zmiany będą miały korzystny charakter.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR