Mamy łóżko szpitalne, które zmniejsza ryzyko zakażeń. Pomogła nanotechnologia

WYROBY MEDYCZNE

Autor: PAP/Rynek Seniora   13 lipca 2017 09:05


Mamy łóżko szpitalne, które zmniejsza ryzyko zakażeń. Pomogła nanotechnologia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nowoczesne łóżko szpitalne przeznaczone na oddziały intensywnej terapii opracowano w Famedzie Żywiec. Dzięki nanotechnologii z wykorzystaniem srebra zmniejsza ono ryzyko zakażeń.

- Sprzęt medyczny odgrywa niemal tak samo istotną rolę w walce o zdrowie, jak umiejętności lekarzy i odpowiednie procedury - powiedział wiceprezes Famed Żywiec Marek Suczyk.

Jak wyjaśnił, nanotechnologia srebra powstrzymuje namnażanie się różnego rodzaju drobnoustrojów - wirusów, bakterii i grzybów, a w konsekwencji ułatwia ich późniejszą eliminację. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia zakażenia.

- Famed jest pierwszym producentem, który technologie nanocząsteczek srebra wprowadził w łóżkach szpitalnych - zaznaczył.

Działanie bakteriobójcze srebra jest związane z mechanizmem jego oddziaływania na komórkę bakteryjną. Wpływa ono na wzrost przepuszczalności błony komórkowej, zaburza gospodarkę jonową i w konsekwencji destrukcyjnie oddziałuje na DNA komórki. Pod wpływem srebra produkty przemiany materii gromadzone są wewnątrz komórki, traci ona też możliwość syntezy białek, co prowadzi do jej śmierci. Jak dotąd bakterie nie były w stanie rozwinąć mechanizmów obronnych przeciwko nanocząsteczkom srebra.

W przypadku grzybów, zaburzona zostaje gospodarka wodna, co wpływa negatywnie na procesy ich rozmnażania. Nanocząsteczki są również skuteczne w walce z wirusami. Nanotechnologia srebra została wprowadzona do części tworzywowych łóżka, m.in. szczytów podwójnych barierek bocznych oraz do powłoki lakierniczej, którą pokryta jest cała konstrukcja łóżka Prodigy. Co istotne, nanotechnologia srebra nie jest warstwą ścieralną, nie ulega degradacji. Jest elementem struktury lakieru lub materiału, z którego wykonane są np. szczyt czy barierki łóżka.

Konstrukcja łóżka Prodigy została oparta na dwóch kolumnach cylindrycznych. Zastosowanie takich okrągłych kolumn ułatwia dezynfekcję - do czyszczenia jest jednolita powierzchnia bez złamań i krawędzi. Kolumny te są również zabezpieczone przed przedostawaniem się cieczy do wnętrza konstrukcji. Kolumny cylindryczne sprawiają, że maksymalne obciążenie Prodigy łóżka to 250 kg, co jest istotne w związku z rosnącą liczbą otyłych pacjentów.

Działający w branży medycznej od 1947 r. Famed Żywiec jest jednym z wiodących producentów wysokiej jakości sprzętu medycznego w Europie. Firma specjalizuje się w produkcji stołów operacyjnych, łóżek na oddziały intensywnej terapii, wózków do przewożenia chorych, łóżek porodowych oraz foteli zabiegowych. Famed dostarcza swój sprzęt do ponad 80 państw, w Azji, Afryce i Ameryce Północnej, jest także kooperantem zagranicznych producentów. Cały proces projektowania i produkcji jest prowadzony w macierzystym zakładzie w Żywcu.

W latach 2014-2016 większość (63 proc.) przychodów spółki (łącznie ponad 97 mln złotych) pochodziło ze sprzedaży za granicą, w tym blisko 35 proc. z krajów azjatyckich, a 16 proc. wygenerowały rynki krajów europejskich, poza Polską. Roczna sprzedaż modeli łóżek poprzedzających Prodigy kształtowała się na poziomie ok. 10 mln złotych.

Famed notuje w ostatnim czasie bardzo dobre wyniki finansowe. W 2016 roku osiągnął 22-procentowy, liczony rok do roku, wzrost przychodów, które wyniosły ponad 43 mln zł. Spółka zanotowała też rekordowy od kilku lat pierwszy kwartał, zwiększając przychody w porównaniu z analogicznym okresem 2016 roku o ponad 60 proc. Również przychody osiągnięte w pierwszym półroczu 2017 roku są o 30 proc. wyższe, w porównaniu pierwszych sześciu miesięcy poprzedniego roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR