Medycyna sportowa może pomóc także osobom starszym

WYROBY MEDYCZNE

Autor: JW/Rynek Seniora   04 sierpnia 2016 14:59


Medycyna sportowa może pomóc także osobom starszym Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Polsce pojawiają się rozwiązania, które zmieniają myślenie o rehabilitacji osób starszych. Okazuje się, że urządzenia i metody stworzone dla medycyny sportowej - np. bieżnie czy sprzęt używany do oceny pracy różnych grup mięśni, a nawet SPA - mogą służyć także seniorom.

Trend w rehabilitacji jest obecnie taki, by przede wszystkim precyzyjnie diagnozować. Jednak tradycyjna diagnostyka obrazowa (czyli np. rentgen lub tomograf) to dopiero początek.

- Coraz większego znaczenia nabiera diagnostyka funkcji narządu ruchu. Chodzi o dokładną ocenę np. zakresu ruchomości stawów czy obciążeń kończyn dolnych. Szczegółowa diagnoza umożliwia dobranie indywidualnego programu rehabilitacji. Takie podejście daje najlepsze efekty - mówi Katarzyna Wiśniewska z powstającego w Piastowie (Kujawsko-Pomorskie) Leśnego Domu Seniora zaprojektowanego m.in. jako ośrodek rehabilitacji.

Czytaj też: Leśny Dom Seniora już przyjmuje rezerwacje. Zobacz wnętrza i budynek

Najnowsze metody diagnostyczne, często zapożyczone z medycyny sportowej, mają jeszcze jeden atut: dzięki nim można monitorować również postępy w terapii i na bieżąco modyfikować jej program. O jakie rozwiązania chodzi?

Monitoring chodu i mięśni
Urządzenie z bieżnią jest sterowane przez komputer i wyposażone w zaawansowaną aparaturę pomiarową. Sprawdza wszystkie istotne parametry wpływające na efektywność chodu lub biegu (pas bieżni może rozpędzić się do ponad 20 km/h). Dla sportowców to bezcenne informacje. Jak taka bieżnia może być wykorzystana w rehabilitacji seniorów? Okazuje się, że to użyteczny system do rehabilitacji neurologicznej.

- Sprawdzamy m.in. długość i szerokość kroku, szybkość chodzenia itd. Wszystkie te informacje wizualizujemy na pasie bieżni. Dzięki temu senior modyfikuje swój ruch, widząc, czy robi to zgodnie z zaleceniami. Ta metoda przynosi bardzo dobre efekty w krótkim czasie - mówi Krzysztof Cygoń z firmy Technomex, dostawcy sprzętu rehabilitacyjnego.

Inny przykład to urządzenie do elektromiografii (EMG) powierzchniowej, stosowane do oceny stanu pracy różnych grup mięśni. Złote medalistki igrzysk olimpijskich w Londynie w 2012 r. w kolarstwie torowym (w sprincie drużynowym), Kristina Vogel i Miriam Welte, używały go po to, by znaleźć optymalną pozycję do startu (tj. taką, w której mięśnie osiągają największą wydajność).

- W przypadku seniorów EMG powierzchniowe również umożliwia diagnozę pracy mięśni, w tym dokładne określenie zmian chorobowych. Bezpośrednio przekłada się to na skuteczność proponowanych form terapii - tłumaczy Krzysztof Cygoń.

Innym przykładem użytecznego dla osób starszych sprzętu są sterowane komputerowo urządzenia do rehabilitacji kończyny górnej. Do niedawna w przypadku ramion czy dłoni stosowano tylko terapię manualną.

Na kręgosłup laser lub basen flotacyjny
Nowoczesna rehabilitacja wymaga zarówno podejścia indywidualnego, jak również kompleksowego. Różne metody - pod warunkiem precyzyjnej diagnozy - można łączyć. 

- Mamy cały przekrój urządzeń do fizykoterapii, w tym sprawdzone nowości. To np. laser wysokoenergetyczny, umożliwiający głębszą penetrację tkanki. Jest bardzo skuteczny m.in. przy bólach kręgosłupa - uważa Katarzyna Wiśniewska.

W Leśnym Domu Seniora jest także SPA, pomyślane jako wsparcie procesu rehabilitacji. Ciekawy przykład to basen flotacyjny (są tylko trzy takie w kraju), wypełniony wodą o tak dużym nasyceniu składnikami mineralnym, że przypomina tę z Morza Martwego. Kąpiel w nim m.in. wspiera procesy lecznicze kręgosłupa szyjnego, łagodzi bóle reumatyczne, przyspiesza leczenie stawów.

- SPA traktujemy jako formę relaksu i jako odnowę biologiczną. To pomysł również zapożyczony częściowo ze świata sportu. W tej chwili kompleksowe podejście do rehabilitacji jest w Polsce rzadkością, ale w przyszłości zapotrzebowanie na usługi tego rodzaju będzie rosło - podkreśla Katarzyna Wiśniewska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR