MZ: chcemy pacjentowi dać możliwość wyboru lepszej protezy czy soczewek

WYROBY MEDYCZNE

Autor: PAP/Rynek Seniora   12 grudnia 2016 15:26


MZ: chcemy pacjentowi dać możliwość wyboru lepszej protezy czy soczewek Pacjenci nie mogą w publicznych placówkach zdecydować, że np. chcą mieć wszczepioną droższą soczewkę. Fot. Fotolia

W listopadzie zakończyły się konsultacje zewnętrzne do nowelizacji ustawy refundacyjnej. Jak mówiła przedstawicielka resortu zdrowia, jest szansa, że projekt nowelizacji trafi pod obrady Rady Ministrów w marcu, a w drugim kwartale przyszłego roku - do Sejmu. To oznacza, że proponowane rozwiązania weszłyby w życie najwcześniej w połowie przyszłego roku.

- Wiem, że zapisy dotyczące wyrobów medycznych budzą kontrowersje, bo przeważa myślenie, że będą refundowane najtańsze z nich, ale z tego, co wiem, nie to jest celem zmian. Chodzi o to, żeby wyznaczyć w końcu standardy tych wyrobów - mówiła Magdalena Władysiuk, organizatorka sympozjum, prezes Central and Eastern European Society of Technology Assesment in Health Care . Dodała, że bardzo istotne dla pacjentów będzie to, jak wiele wyrobów i które z nich będą refundowane, a za zastosowanie których pacjent będzie musiał dopłacić. - Trzeba będzie też rozstrzygnąć, co z wyjątkami w systemie, z operacjami pilnymi lub z pacjentami, którzy muszą mieć bardzo drogi wyrób, ale ich na to nie stać, i kto z opłat będzie mógł być zwolniony - mówiła Władysiuk.

Z kolei przedstawiciele osób cierpiących na choroby rzadkie zwracają uwagę, że na większość z nich nie ma leków, a propozycja ministerstwa jest skierowana do bardzo wąskiej grupy odbiorców - pacjentów z chorobami ultrarzadkimi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.