Naukowcy: 70 proc. domowych ciśnieniomierzy jest niedokładnych

WYROBY MEDYCZNE

Autor: PAP/Rynek Seniora   09 czerwca 2017 09:50


Naukowcy: 70 proc. domowych ciśnieniomierzy jest niedokładnych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Amatorskie urządzenia do mierzenia ciśnienia krwi aż w 70 proc. przypadków podają wartości ze sporym błędem - twierdzą naukowcy z University of Alberta. Zalecają porównanie wyników domowego aparatu z pomiarami wykonanymi przez lekarza.

Kanadyjski zespół informuje o swoim odkryciu na łamach pisma "American Journal of Hipertension".

- Wysokie ciśnienie krwi to główna przyczyna śmierci i inwalidztwa na świecie - mówi kierująca projektem prof. Jennifer Ringrose.

- Monitorowanie i leczenie nadciśnienia może zredukować konsekwencje tej choroby. Musimy upewnić się, że domowe odczyty są dokładne - przekonuje badaczka.

Naukowcy (z udziałem 85 pacjentów) przetestowali kilkadziesiąt dostępnych na rynku urządzeń. Okazało się, że w przypadku 70 proc. pomiarów działały one z dokładnością niższą niż 5 mm Hg, a w 30 proc. - niższą niż 10 mm Hg. Z nieznanego jeszcze powodu rozbieżności były przy tym wyższe u mężczyzn, niż u kobiet. Autorzy badania twierdzą jednocześnie, że błędy te są "ekstremalnie istotne" w czasach, gdy wielu pacjentów monitoruje samodzielnie swoje ciśnienie i przekazuje wyniki lekarzowi.

Autorzy testów proponują prosty sposób na zmniejszenie różnic.

- Zanim ktoś zacznie polegać na domowych pomiarach, powinien porównać je z pomiarami w gabinecie lekarskim - zaleca prof. Ringrose.

Mierzenie ciśnienia w domowych warunkach ma tymczasem niemałą wartość.

- Naprawdę ważne jest, aby opierać leczenie na wielu pomiarach. Możliwość wykonywania ich w domu pomaga lekarzom uzyskać całościowy obraz w odróżnieniu od pojedynczego badania - zaznacza kierownik projektu.

Nie do końca wiadomo, dlaczego sprawdzane urządzenia tak często okazywały się niedokładne.

- Kształt ramienia, jego wielkość, stwardnienie i wiek naczyń krwionośnych, rodzaj mankietu nie zawsze są uwzględniane przy projektowaniu i testowaniu ciśnieniomierzy - zauważa współautor badania, prof. Raj Padwal. - Indywidualne różnice, takie jak wzrost, wiek i historia medyczna osoby korzystającej z ciśnieniomierza to także czynniki, które wpływają na wynik - dodał.

Niestety, brak dostępu to chronionych tajemnicą informacji technicznych o sprawdzanych aparatach nie pozwolił na sprecyzowanie przyczyn błędów. Naukowcy zwracają uwagę na potrzebę zwiększenia przez producentów wysiłków nad uzyskaniem właściwej dokładności ich produktów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR