
Amatorskie urządzenia do mierzenia ciśnienia krwi aż w 70 proc. przypadków podają wartości ze sporym błędem - twierdzą naukowcy z University of Alberta. Zalecają porównanie wyników domowego aparatu z pomiarami wykonanymi przez lekarza.
Kanadyjski zespół informuje o swoim odkryciu na łamach pisma "American Journal of Hipertension".
- Wysokie ciśnienie krwi to główna przyczyna śmierci i inwalidztwa na świecie - mówi kierująca projektem prof. Jennifer Ringrose.
- Monitorowanie i leczenie nadciśnienia może zredukować konsekwencje tej choroby. Musimy upewnić się, że domowe odczyty są dokładne - przekonuje badaczka.
Naukowcy (z udziałem 85 pacjentów) przetestowali kilkadziesiąt dostępnych na rynku urządzeń. Okazało się, że w przypadku 70 proc. pomiarów działały one z dokładnością niższą niż 5 mm Hg, a w 30 proc. - niższą niż 10 mm Hg. Z nieznanego jeszcze powodu rozbieżności były przy tym wyższe u mężczyzn, niż u kobiet. Autorzy badania twierdzą jednocześnie, że błędy te są "ekstremalnie istotne" w czasach, gdy wielu pacjentów monitoruje samodzielnie swoje ciśnienie i przekazuje wyniki lekarzowi.
Autorzy testów proponują prosty sposób na zmniejszenie różnic.
- Zanim ktoś zacznie polegać na domowych pomiarach, powinien porównać je z pomiarami w gabinecie lekarskim - zaleca prof. Ringrose.
Mierzenie ciśnienia w domowych warunkach ma tymczasem niemałą wartość.
- Naprawdę ważne jest, aby opierać leczenie na wielu pomiarach. Możliwość wykonywania ich w domu pomaga lekarzom uzyskać całościowy obraz w odróżnieniu od pojedynczego badania - zaznacza kierownik projektu.
Nie do końca wiadomo, dlaczego sprawdzane urządzenia tak często okazywały się niedokładne.
- Kształt ramienia, jego wielkość, stwardnienie i wiek naczyń krwionośnych, rodzaj mankietu nie zawsze są uwzględniane przy projektowaniu i testowaniu ciśnieniomierzy - zauważa współautor badania, prof. Raj Padwal. - Indywidualne różnice, takie jak wzrost, wiek i historia medyczna osoby korzystającej z ciśnieniomierza to także czynniki, które wpływają na wynik - dodał.
Niestety, brak dostępu to chronionych tajemnicą informacji technicznych o sprawdzanych aparatach nie pozwolił na sprecyzowanie przyczyn błędów. Naukowcy zwracają uwagę na potrzebę zwiększenia przez producentów wysiłków nad uzyskaniem właściwej dokładności ich produktów.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych