Nowe technologie wkraczają do placówek opieki długoterminowej

WYROBY MEDYCZNE

Autor: DKX/Rynek Seniora   23 grudnia 2014 11:43


Nowe technologie wkraczają do placówek opieki długoterminowej

Sukcesywnie wdraża się je w różnych jej dziedzinach - począwszy od dokumentacji poprzez udogodnienia w wannach kąpielowych, a skończywszy na systemach alarmowych. W najbliższej przyszłości to właśnie w sektorze zdrowia zaobserwujemy z pewnością duży postęp techniczny - przekonuje Christoph Schmid, kierownik Działu Gerontologii w Sekcji Osób Starszych w CURAVIVA (Szwajcaria).

Decyduje o tym w dużej mierze rozwój demograficzny. Wsparcie techniczne ma umożliwić większej liczbie osób starszych samodzielnie życie we własnym mieszkaniu, pomimo spadającej z wiekiem sprawności fizycznej.

Technologia zastąpi braki kadrowe?
Zdaniem kierownika Działu Gerontologii w Sekcji Osób Starszych w CURAVIVA, w dziedzinie opieki długoterminowej technologią należałoby wesprzeć przede wszystkim braki w personelu.

Jednakże: które produkty technologiczne są sensowne i przydatne? Obok pytania natury moralnej decydującą rolę ma tutaj akceptacja personelu opiekuńczego. Pod jakim warunkiem będzie można zaakceptować technologiczne rozwiązania? Jakie czynniki wpływają na akceptację nowych technologii w placówkach dla osób starszych? Jakie czynniki budzą opór? - dopytuje Szwajcar.

Odpowiada, że teorie wyjaśniające te zagadnienia pochodzą z jednej strony z modelu akceptacji technologii, a z drugiej strony z psychologii pracy. Uczy ona, że warunki pracy można w pierwszej linii poprawić poprzez zredukowanie obciążenia i zwiększenie decyzyjności.

Gdzie jest potrzebna pomoc?
Jak informuje Christoph Schmidt, Wyższa Szkoła Nauk Stosowanych w Zurychu (Zürcher Hochschule für Angewandte Wissenschaften) przeprowadziła dwa badania, w których wskazano zarówno dziedziny opieki, w których personel życzyłby sobie pomocy ze strony technologii, jak i konkretne sytuacje, w których personel chciałby zastosować produkty technologiczne .

Oczekiwania są różnorodne. Główne obszary zastosowania to:

- pomoce do samodzielnej pielęgnacji ciała,
- nadzór/ochrona przed ucieczką,
- funkcje alarmowe/telefon alarmowy,
- monitoring elektroniczny,
- pomoc w mobilizacji,
- czynności codzienne,
- odpowiednie środki komunikacji.

We współpracy z Informatycznym Ośrodkiem Badawczym w Karlsruhe (Forschungszentrum für Informatik FZI) powstaje aktualnie interaktywna platforma internetowa, która w prosty i przejrzysty sposób wymienia i opisuje dostępne produkty techniczne, pasujące do konkretnych sytuacji, a którymi mamy do czynienia w procesie opieki. Wspiera to osoby odpowiedzialne za dobór produktów do placówek w doborze produktów najbardziej pomocnych i najlepiej dostosowanych do ich placówki.

Źródło: XVII Międzynarodowa Konferencja Opieki Długoterminowej "Zarządzanie jakością w placówkach opieki długoterminowej w aspektach:ekonomicznym, medycznym i społecznym” (23-25 IX 2014 r.)  Organizatorami Konferencji byli: TZMO SA, Fundacja Razem Zmieniamy Świat oraz Stowarzyszenie Dom Pod Słońcem.

Więcej: www.tdod.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.