Nowy implant ucha środkowego szansą dla seniorów
Autor: Marzena Sygut/Rynek Seniora   05 września 2014 11:00

3 września br. prof. Henryk Skarżyński wraz z zespołem przeprowadził pierwszą w Polsce operację wszczepienia nowego implantu ucha środkowego typu MET. Aparat dedykowany jest głównie osobom powyżej 65. roku życia.

W Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą po raz kolejny udowodniono, jak w XXI wieku skutecznie walczyć z niedosłuchem lub wręcz głuchotą. 66-letniemu tokarzowi Antoniemu Biena wszczepiono urządzenie australijskiej firmy - implant ucha środkowego Cochler MET. Operację transmitowano w czasie rzeczywistym podczas konferencji prasowej w Warszawie

Implant też dla 100-latków?
Jak wyjaśniał w trakcie transmisji dr Maciej Mrówka, zastępca ordynatora kliniki otorynolaryngochirurgii Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach, urządzenie to składa się z dwóch elementów. Po pierwsze, części zewnętrznej zaopatrzonej w baterię, która noszona jest za uchem na powierzchni głowy i mocowana magnesem do wszczepionej pod skórą cewki. Ten element przesyła zakodowany elektromagnetycznie sygnał do części wewnętrznej. Przesył odbywa się bezprzewodowo.

Drugi element to część wewnętrzna, złożona z właściwego implantu umieszczonego za uchem tuż pod skórą głowy oraz aktuatora odpowiedzialnego za stymulację kosteczek słuchowych w uchu - w tym wypadku kowadełka. U zdrowej osoby kowadełko wprowadzane jest w ruch za pomocą naturalnego dźwięku. Tutaj implantowane urządzenie powoduje mocniejszy ruch kowadełka, co dla pacjenta oznacza głośniej.

Część wewnętrzna, którą implantował zespół, nie posiada baterii, co sprawia, że urządzenie jest wszczepiane raz na całe życie i nie wymaga serwisowania.

W trakcie telekonferencji prof. Skarżyński wyjaśnił, że MET jest wszczepialnym urządzeniem poprawiającym słuch, łączącym najnowsze rozwiązania technologiczne z dziedziny aparatów słuchowych z zaletami implantów ucha środkowego.

- Implant MET umożliwia silne wzmocnienie sygnału akustycznego a jednocześnie zapewnia wysoką jakość dźwięku. Przeznaczony jest głównie dla seniorów - podkreślił prof. Skarżyński.

Dodał również, że trudno jest dziś ocenić liczbę pacjentów, których będzie można kwalifikować do tego typu zabiegów.

- Milionom ludzi z wadami słuchu do świata dźwięków z dobrymi efektami pomagają wrócić różnego typu aparaty słuchowe. Jest jednak spora grupa pacjentów, dla których są one niewystarczające. Dla nich właśnie ogromną szansą są nowej generacji implanty ucha środkowego MET. Przeznaczone są przede wszystkim dla osób powyżej 65. roku życia, którzy do tej pory nie kwalifikowali się do innych implantów słuchowych - zaznaczył prof. Skarżyński.

Przyznał jednocześnie, że w tej grupie na pewno w przyszłości znajdą się osoby pomiędzy 75 a 100 rokiem życia.

Kiedy aparat a kiedy implant?
Dr Mrówka wyjaśnia także, że nie każde urządzenie nadaje się dla każdego chorego. Aparaty słuchowe są dla pacjentów, którzy mają niedosłuchy różnego stopnia i nie dało im się pomóc chirurgicznie.

- Zazwyczaj są dla pacjentów z niedosłuchem typu przewodzeniowego, gdzie błona i kosteczki są w całkiem dobrym stanie, a jednak człowiek nie słyszy, gdyż droga przewodzenia dźwięków do ślimaka źle działa. Zdarza się to wtedy, kiedy dojdzie do uszkodzeń w uchu środkowym, którego zadaniem jest mechaniczne wzmocnienie i doprowadzenie fal dźwiękowych do ucha wewnętrznego - opisuje dr Mrówka.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.