Pacjenci zapłacą w praktyce 100 proc. za refundowane ortezy czy pieluchomajtki?

WYROBY MEDYCZNE

Autor: Newseria/Rynek Seniora   24 czerwca 2016 11:19


Pacjenci zapłacą w praktyce 100 proc. za refundowane ortezy czy pieluchomajtki? Na zdj. Witold Włodarczyk, dyrektor Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych Polmed

Ministerstwo Zdrowia chce zmienić zasady funkcjonowania  rynku wyrobów medycznych. Zdaniem izby Polmed, zrzeszającej producentów, może to oznaczać bankructwa polskich firm i problemy dla pacjentów.

Resort zdrowia kończy prace nad projektem ustawy o refundowanych wyrobach medycznych. Zgodnie z zapowiedziami ma ona wprowadzić system refundacji wzorowany na tym obejmującym leki. Izba Polmed zrzeszająca producentów jest przeciwko temu i argumentuje, że są to różne kategorie produktów.

- Główna oś zmian w ustawie o refundowanych wyrobach medycznych to chęć wprowadzenia sztywnych marż oraz maksymalnych cen, na kształt prawa farmaceutycznego - wyjaśnia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Witold Włodarczyk, dyrektor Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych Polmed. - Błędne jest już samo to założenie.

Włodarczyk wyjaśnia, że wyroby medyczne to często produkty, które dostosowuje się do potrzeb konkretnego pacjenta, a poszczególne warianty mogą znacząco różnić się ceną. To inaczej niż w przypadku leków, które od momentu rejestracji kosztują tyle samo.

Zapowiadane wprowadzenie marż regulowanych na poziomie 10-20 proc. zdaniem Izby może doprowadzić do upadku wielu sklepów medycznych, w wyniku czego zostanie ograniczona dostępność takich produktów. Pieluchomajtki są bowiem produktem niskomarżowym, lecz sprzedawanym masowo, a cena transportu i przechowania jest znacznie wyższa niż w przypadku leków.

- Podobne mechanizmy, „wypychające” pacjentów z refundacji na rynek pełnopłatny były już stosowane przez poprzednie rządy, choćby w ustawie refundacyjnej. W efekcie tych regulacji powstała w Polsce jedyna w Europie kategoria leków teoretycznie refundowanych, lecz w praktyce w 100 proc. zapłaconych przez pacjentów - zauważa Polmed.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR