Podatek od sprzedaży detalicznej uderzy w niepełnosprawnych?
Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   05 lutego 2016 11:06

Projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej może spowodować, że wzrosną ceny wózków inwalidzkich, ortez, materaców przeciwodleżynowych czy pieluchomajtek. Dokument nie przewiduje bowiem zwolnienia z opłat firm sprzedających sprzęt medyczny na podstawie zleceń lekarskich. O naprawę tego „przypadkowego” błędu apelują producenci i dystrybutorzy wyrobów medycznych w Polsce.

Projekt ustawy od podatku od obrotów detalistów, który trafił do konsultacji międzyresortowych, wywołał zamieszanie na rynku sprzedaży wyrobów medycznych. Przekazany do konsultacji międzyresortowych projekt nie przewiduje bowiem zwolnienia z podatku od sprzedaży detalicznej przychodu osiąganego w związku ze sprzedażą wyrobów medycznych finansowanych publicznie w trybie zaopatrzenia (np. pieluchomajtki, ortezy, materace przeciwodleżynowe, wózki inwalidzkie).

Dlatego Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych Polmed zwróciła się do ministra finansów i ministra zdrowia o pilną zmianę zapisów w tym zakresie, ponieważ zwolnienie takie jest przewidziane dla obrotów ze sprzedaży wyrobów i leków refundowanych w systemie recept lekarskich. Pominięcie w projekcie kwestii sprzedaży wyrobów medycznych, które pacjent nabywa w trybie zaopatrzenia na podstawie zleceń lekarskich, jest według izby przypadkowe, ale bardzo groźne.

Biorąc pod uwagę skalę firm, podatek od przychodu w wypadku większości z nich wyniesie 0,7 proc.

Zwolnienie dla aptek, nie dla sklepów medycznych
Zgodnie z projektem ustawy, opublikowanym na stronie Rządowego Centrum Legislacji, z omawianego podatku zwolniony ma być jedynie przychód osiągany przez apteki ze sprzedaży detalicznej refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, znajdujących się w wykazie refundowanych produktów.

Problem leży w tym, że oprócz wykazu produktów refundowanych (leków, wyrobów medycznych itp.) istnieje „bliźniaczy” wykaz produktów „refundowanych” wydawanych pacjentom na podstawie zleceń lekarskich - jest to tzw. system zaopatrzenia (obejmuje m.in. pieluchomajtki, worki stomijne, wózki inwalidzkie, materace przeciwodleżynowe, aparaty słuchowe, peruki dla osób poddawanych chemioterapii i wiele produktów).

Zakup wyrobów medycznych przez pacjenta na podstawie zlecenia lekarskiego też jest finansowany przez NFZ - analogicznie jak zakup produktów refundowanych na podstawie recepty lekarskiej.

Brak logicznych podstaw
- Pragniemy zwrócić uwagę ustawodawcy na brak zapisów w zakresie wyrobów medycznych podlegających finansowaniu ze środków publicznych w trybie zaopatrzenia - mówi Janusz Szafraniec, prezes OIGWM Polmed. - Detaliczna sprzedaż takich wyrobów powinna, podobnie jak leki refundowane, podlegać zwolnieniu z przedmiotowego opodatkowania. Brak jest logicznych podstaw do różnicowania produktów refundowanych w taki, czy inny sposób - dodaje.

Wspomniany tryb finansowania wyrobów medycznych na podstawie zlecenia osoby uprawnionej realizuje identyczne założenia co refundacja - w szczególności ma na celu ułatwienie dostępu do wyrobów medycznych dla uprawnionych pacjentów poprzez zaangażowanie środków publicznych.

- Brak jest różnic, które uzasadniałyby odmienne traktowanie obu kategorii szeroko pojętej refundacji na gruncie przedmiotowej ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej - stwierdza prezes Szafraniec.

Ucierpią niepełnosprawni
W opinii OIGWM Polmed pozostawienie takiego rozwiązania byłoby nieracjonalne z dwóch powodów. Po pierwsze, oznaczałoby zwiększenie z perspektywy pacjenta i płatnika publicznego ceny detalicznej produktów finansowanych publicznie. Po drugie, ograniczałoby dostęp pacjentów do podstawowych świadczeń z zakresu opieki zdrowotnej poprzez spodziewany wzrost cen.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.