Polski robot kardiochirurgiczny będzie operował w przyszłym roku

WYROBY MEDYCZNE

Autor: PAP/Rynek Seniora   12 grudnia 2016 09:45


Polski robot kardiochirurgiczny będzie operował w przyszłym roku Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pierwsze zastosowanie kliniczne polskiego robota kardiochirurgicznego jest planowane podczas operacji w przyszłym roku - poinformowano w piątek (9 grudnia) podczas konferencji poświęconej robotom medycznym w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu (Śląskie).

Operację ma przeprowadzić kardiochirurg dr Grzegorz Religa w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. W. Biegańskiego w Łodzi. Robot o nazwie Robin Heart Port Vision Able zastępuje asystenta. Służy do sterowania torem wizyjnym, co pozwala dokładnie obejrzeć pole operacyjne.

- Chciałbym operować z użyciem tego robota jak najszybciej, ale to nie zależy ode mnie. Trzeba dopełnić wszystkich formalności związanych z dokumentacją - po to, żeby móc stosować jakiekolwiek urządzenie u człowieka, muszą być spełnione określone formalności - powiedział w Zabrzu dr Grzegorz Religa.

Dwudniowa konferencja "Roboty medyczne 2016" w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu, która prowadzi prace nad polskim robotem medycznym, jest okazją do podsumowania dotychczasowych osiągnięć i przedstawienia planów.

- Roboty nie zastąpią lekarzy. Rolą chirurga jest podejmowanie decyzji, mniej chodzi o zdolności manualne, najistotniejsza jest możliwość i zdolność podejmowania decyzji i tego robot nie zrobi, nie w wyobrażalnej przyszłości - ocenił dr Religa.

- Robot może natomiast rzeczywiście zastępować narzędzia, być bardziej doskonałym narzędziem w rękach chirurga. To jest nieunikniona przyszłość i jeśli nie chcemy znowu zostać w tyle, to musimy starać się nadążać - dodał.

Jak podkreślił główny konstruktor robota dr hab. Zbigniew Nawrat, kolejne etapy pracy nad tym urządzeniem będą obejmowały narzędzia chwytające i tnące, a także stworzenie ramienia robota chirurgicznego o zmiennej, kontrolowanej sztywności i geometrii, wzorowanego na macce ośmiornicy.

- Takie ramię byłoby niezwykle przydatne w chirurgii brzucha, gdzie musiałoby - wyginając się w różne strony - ominąć wiele przeszkód, a po dotarciu do celu powinno się usztywnić - wyjaśnił Zbigniew Nawrat.

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii od stycznia 2012 r. uczestniczy w poświęconym temu zagadnieniu międzynarodowym projekcie. Pracownia Biocybernetyki Instytutu Protez Serca Fundacji odpowiada w projekcie za wykonanie systemu badań robota (stanowiska do planowania operacji i treningu dla chirurgów oraz stanowiska badań technicznych robota), a także za konsolę sterowania robotem.

Projekt pod nazwą "Stiff-Flop: Inteligentny kontrolujący sztywność, elastyczny manipulator chirurgiczny" jest realizowany w ramach 7 Programu Ramowego Unii Europejskiej. Oprócz zabrzańskiej fundacji uczestniczy w nim 11 partnerów międzynarodowych; z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Izraela i Polski.

Założona przez wybitnego kardiochirurga prof. Zbigniewa Religę Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii, która obecnie nosi jego imię, wspiera rozwój polskiej kardiochirurgii, wprowadzając do praktyki klinicznej nowoczesne techniki i technologie w zakresie leczenia serca. Główne kierunki jej działania to badania nad protezami serca, nad protezami zastawek serca, badania z dziedziny biocybernetyki i biotechnologii. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR