Polski robot kardiochirurgiczny ma być zastosowany już jesieniąPAP Nauka w Polsce, JW/Rynek Seniora - 13 kwietnia 2017 15:38


Pierwsze zastosowanie kliniczne polskiego robota kardiochirurgicznego podczas operacji jest planowane jesienią. Operację z wykorzystaniem robota opracowanego w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu ma przeprowadzić jego syn, kardiochirurg dr Grzegorz Religa.

Główny konstruktor robota, dr hab. Zbigniew Nawrat zdradza, że będzie to operacja zastawki mitralnej i przygotowania techniczne są już zamknięte, natomiast konieczne jest dopełnienie procedur formalnych i prawnych - pisze PAP Nauka w Polsce. 

Robin Heart to robot medyczny polskiej produkcji stworzony przez zespół naukowców z Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii. System jest jednym z najnowocześniejszych na świecie wspomagających bezinwazyjne operacje i jednocześnie pierwszym europejskim robotem kardiochirurgicznym.

Urządzenie ma strukturę segmentową, która umożliwia zestawienie sprzętu do różnych typów operacji. Jego praca jest kontrolowana przez chirurga za pomocą konsoli i joysticka.

Do tej pory prym w produkcji robotów bezinwazyjnych wiodły Stany Zjednoczone. Pierwsza taka maszyna, Zeus, powstała w 1994 r. w NASA.

Założona przez wybitnego kardiochirurga, ministra zdrowia prof. Zbigniewa Religę (1938-2009) Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii wspiera rozwój polskiej kardiochirurgii, wprowadzając do praktyki klinicznej nowoczesne techniki i technologie w zakresie leczenia serca. Główne kierunki jej działania to badania nad protezami serca, protezami zastawek prace z zakresu biocybernetyki i biotechnologii.